У наредним годинама туристи у Црној Гори биће евидентирани у мобилној апликацији. Новом електронском евиденцијом туристичког промета смањиће се "сива зона", наводи се, између осталог, у Програму економских реформи од 2022. до 2024. године.
– "Сива зона" пословања присутна jе код великог броjа земаља, па тако и у Црноj Гори и већ дужи низ година представља jедан од наjвећих изазова, са коjима се суочава привреда, посебно када jе риjеч о услужним дjелатностима, односно у туризму, трговини, грађевинарству... Мjера подразумиjева унапређење система евиденциjе боравка туриста у Црноj Гори кроз повезивање Регистра боравака странаца и Централног туристичког регистра уз израду мобилне апликациjе за приjаву гостиjу. Основни циљ jе стварање предуслова да се на свеобухватан начин обезбиjеде тачни и ажурни подаци о оствареном туристичком промету – пише, између осталог, у документу који је објављен на сајту Владе. Додаје се да се наведени подаци односе на броj и структуру гостиjу у угоститељским обjектима, броjу остварених ноћења, вриjеме боравка...
– Њиховим прикупљањем постиже се квалитетниjи обухват статистичких података, као и података коjи се тичу боравка страних лица на териториjи Црне Горе. На оваj начин значаjно ће се, уз мjере коjе се спроводе на плану фискализациjе промета и услуга, доприниjети ефикасниjем раду надлежних институциjа (Монстат, ЦБЦГ, МУП, Пореска управа, Управа за инспекциjске послове и др.), у смислу боље наплате боравишне таксе, пореза, повећања прихода од туризма и др. што у краjњем за резултат има позитиван утицаj на буџет Црне Горе и то у континуитету. Имплементациjом мjере обезбjеђуjе се корелациjа са препорукама 4. и 5. са Министарског састанка и кључним изазовом бр. 2 – смањење неформалне економиjе из Оцjене црногорске економиjе од стране ЕК. Такође, ствараjу се предуслови за успjешниjе реализовање проjекта еВлада, посебно са аспекта фискализациjе, односно унапређење националног регулаторног амбиjента и повезаности рада институциjа – квалитетниjе управлjање jавним финансиjама – наводи се у документу. Истиче се да ће смањење нелоjалне конкуренциjе обезбиjедити услове за боље пословање коjе имплицира већи броj запослених.
– Имаjући у виду да гро радне снаге у туризму чине жене, доприниjеће се и економском jачању жена, а у коначном и испуњењу циљева одрживог развоjа УН. Такође, позитиван ефекат имплементациjе мjере огледа се и у смањивању миграторних кретања на релациjи Сjевер-Jуг и повећању броjа младих коjи остаjу на сеоском подручjу. Активности планиране за 2022. годину су Припрема и имплементациjа проjектног задатака коjи се односи на унапређење система Регистра боравака странаца РБ90 и Централног туристичког регистра, њиховог повезивања и израда мобилне апликациjе за приjаву гостиjу. Активности планиране за 2023. и 2024. – одржавање (утврђивање евентуалних недостатака система система Регистра боравака странаца РБ90 и Централног туристичког регистра и њихово елиминисање) и унапређење истих (имплементациjа нових рјешења у складу са савременим технолошким достигнућима) – наводи се у владином документу.