Примјена Европе сад је успјешна, али је препозната и појава да један број послодаваца притиска запослене да им дио исплаћене зараде врате у готовини на руке, саопштено је на округлом столу о сарадњи надлежних у имплементацији тог програма.
На округлом столу, који су организовали Унија слободних синдиката (УССЦГ) и Министарство економског развоја, усвојени су закључци којим су се институције надлежне за рјешавање тог проблема обавезале да ће у наредном периоду посебну пажњу посветити откривању и санкционисању кривичних дјела против права из рада за које је запријећена санкција у виду новчане или казне затвора до три године.
Учесници округлог стола сагласни су да је у циљу стварања претпоставки за ефикасно откривање кривичних дјела против права из рада потребно додатно оснажити запослене да пријаве незаконито кршење њихових права.
-- У том смислу неопходно је да Агенција за спрјечавање корупције размотри законске механизме који би дали могућност заштите имунитета запослених који пријаве кривична дјела против права из рада, а по потреби и кроз статус „звиждач““, наводи се у заједничком саопштењу УССЦГ и Министарства економског развоја. Наведени закључци биће достављени Координационом тијелу за имплементацију програма Европа сад, како би преузело обавезу праћења њихове реализације. Циљ округлог стола на тему Сарадња надлежних институција у имплементацији програма Европа сад са аспекта заштите права запослених био је постизање садејства надлежних институција система у подршци Инспекцији рада на разоткривању и санкционисању кршења права на зараду коју запослени имају у складу са програмом- наведено је у саопштењу.
Округлом столу су присуствовали представници свих релевантних институција, односно управа за инспекцијске послове и полиције, тужилаштва, судства и ресорних министарстава, као и социјалних партнера.
Округлом столу присуствовао је и министар економског развоја и предсједник Координационог тијела за имплементацију програма Европа сад, Јаков Милатовић.