Имовина некадашње рожаjске компаниjе "Горњи Ибар" (ГИР) практично jе збрисана из некадашњих погона. Како тврде упућени, последњих дана се "черупа" оно jедино што jе остало а то jе метална ограда, коjа се под окриљем ноћи сиjече и одвози у непозатом правцу. Шеф Куба одборника Социjалдемократа у локалном парламенту Ален Калач за "Дан" је нагласио да jе на сцени похара имовине некадашњег, такорећи извора живота, коjи jе практично прехрањивао готово цjелокупно овдашње становништво.
– На простору ГИР-а дешава се похара имовине, док jе све остало девастирано и уништено. Од силног богатства остала је само ограда, коjа се у ноћним сатима сиjече и отуђуjе. Тражимо да се испита колико jе имовине задужила агенциjа за обезбjедjење из Никшића, а колико чега има сада. Исто тако захтиjевамо да се формира пописна комисиjа од службеника полициjе и Општине и да изађе на лице мjеста и утврди насталу штету, односно шта има, а чега нема. Као одборник у локалном парламенту тражим да се наjхитниjе раскине уговор са турском компанијом Санџакли Мобилиjа, коjа већ седам година ниjе ниjедан цент уложила у Ламелирницу коjу jе заjедно са више од хектар земљишта приватизовала за нешто више од 450.000 еура. Иако jе по уговору требало да уложи око 4,5 милиона еура и у року од три године упосли око 160 радника, од свега тога се ниjе десило ама баш ништа – подсjетио jе Калач, истичући да се ради о штетном уговору по општину Рожаjе и Владу.
– Не очекуjем ништа већ да се против оних коjи су обманули Владу и Општину и њене грађане у овом проjекту, поднесу кривичне приjаве. Захтиjевамо да се земљиште "Горњег Ибра", коjе jе Влада уступила Општини, транспарентно продаjе без партиjских, рођачких и других веза jер jе риjеч о имовини коjа чини срце овога града. Према информациjама коjе имам, у тамошњим обjектима се сиjеку каблови и ваде из зидова и све се намjерно руинира како би се обjекти довели до безвредности – казао jе Калач.
И у локалном ДПС-у осуђуjу пљачку државне имовине у "Горњем Ибру". Руждиjа Калач, шеф Клуба одборника ДПС-а, каже да о овоj теми нема коментар.
– Свакодневно пролазим тим тереном и тамо jе заиста катастрофално. Жалосно jе што се овако нешто дешава, а могло jе боље да се сачува. Сматрамо да су затаjиле службе задужене, како за контролу, тако и за чување – рекао jе Калач.
У локалноj управи за "Дан" је речено да су имовину ГИР-а опљачкали они коjи су jе чували. Предсjедник Општине Рахман Хусовић jе казао да jе имовина државна, а земљиште jе уступљено Општини на располагање.
– Ми смо тражили дозволу да сами чувамо имовину "Горњег Ибра". Држава jе о томе водила рачуна и ми немамо ингеренциjе да вршимо провjеру да ли се тамо нешто отуђуjе или не. Jедино што имамо jе одлука коjом смо укњижили земљиште на Општину. Тражили смо дозволу да уклонимо руиниране обjекте и стварамо простор за привођење намjени тог земљишта, али jош нисмо добили такво одобрење – рекао jе Хусовић истичући да имовину ГИР-а чуваjу стражари коjи су за то плаћени.
– Мислим да тамо постоjи имовина огромне вриjедности у виду жељеза. Жалимо што нам та имовина ниjе дата на управљање – истакао jе Хусовић.