
Ustavni sud već duže od dvije godine ne odgovara na inicijativu za ocjenu ustavnosti restriktivnih mjera, što je u dijelu javnosti izazvalo polemiku da li bi u slučaju ukidanja sankcija to moglo pričiniti ogromnu štetu po crnogorski budžet.
Nekretnine ruskih državljana u Crnoj Gori propadaju jer su u blokadi već treću godinu. U slučaju da sankcionisani budu tražili nadoknadu, to bi moglo dovesti do milionske štete po crnogorski budžet. Ekonomski analitičar Predrag Zečević smatra da je problem u pogrešnoj primjeni Evropskog zakona o restriktivnim mjerama.
- Mi smo ga primijenili na ruske državljane i ovdje, što je van svake pameti, jer ponavljan zakon je pisan za potpuno drugačije okolnosti - rekao je Zečević za Euronews Srbija.
Odluka o uvođenju restriktivnih mjera bila je čin usklađivanja sa bezbjednosnom politikom Evropske unije kojoj Podgorica teži. Ipak, analitičar Stevan Gajević smatra da je Crna Gora trebalo o tome dva puta da razmisli.
- Moje lično mišljenje je da smo možda preuranili sa tim sankcijama, možda to nije baš bilo ni mjesto ni vrijeme, naročito ako se uzme u obzir to da smo visoko zavisna turistička privreda u odnosu upravo na ruske i na ukrajinske turiste- kazao je on.
Ekonomske analize pokazuju da je zemlja uvođenjem sankcija radila na svoju štetu, jer se gubici mjere stotinama miliona eura na godišnjem nivou, pokazuju podaci turističke privrede.
- Na takav scenario svakako treba da budemo spremni. Međutim, imajući u vidu da je čitava Evropska unija maltene iste stvari odradila, računam da će ipak taj efekat biti odložen i donekle ublažen - smatra Gajević.
Provjera zakonitosti sankcija protiv fizičkih lica nalazi se pred Ustavnim sudom od 2022. godine. Zečević smatra da je blokada imovine neustavna, te je upravo zbog toga od Ustavnog suda tražio i ocjenu ustavnosti restriktivnih mjera.
- Svi pravni eksperti, kao i ja, smatramo da je to protivustavno, međutim Ustavni sud se još nije izjasnio, pretpostavljam da ima i tu političkih razloga - ističe Zečević.