Могућности измјена износа уговора закључених по тендерима постоје, а исте стоје на располагању наручиоцима као њихово законско овлашћење из Закона о јавним набавкама, закључено је на данашњем састанку предсједнице Привредне коморе Нине Дракић и привредника, са представницима Министарства финансија и социјалног старања у чијој су надлежности политике јавних набавки.
Како је саопштено из Привредне коморе, поремећаји на тржишту које је узроковало поскупљење готово свих грађевинских материјала, горива, мазива и других ресурса у ланцу извођења грађевинских радова и услуга, огромни су и већ данас се не могу ни контролисати нити предвидјети - оцјена је присутних привредника из области грађевинарства.
- Поред тога, постоје и још увијек нереализовани уговори закључени у претходном периоду, који датирају и 3-5 година, чији се радови из објективних околности нијесу могли завршити, и гдје одговорност није на страни привредника, односно понуђача. Такође, исти су закључени по ранијем Закону о јавним набавкама, који није препознавао институт Измјене уговора о јавној набавци до износа од 20%, и на тај начин ови извођачи били би доведени у неравноправан положај - додају они.
На састанку је оцијењено да је захтјев привреде за доношењем леx специалиса, којим би се ријешила спорна питања када поремећаји износе преко 20%, могућ као рјешење, али је за такав модел потребно укључивање Владе и Скупштине. За такву одлуку извршне власти постоји подршка Привредне коморе, која је спремна да активно партиципира у свакој фази доношења адекватних рјешења.
Поред тога, како истичу, разматрано је и питање потенцијалног раскида уговора, што је оцијењено као веома ризично рјешење и са аспекта понуђача, али и са аспекта реализације развојних политика државе као наручиоца.
- Привредници су апострофирали тежак и неповољан положај у којем су се нашли, те губитке који се мјере милионима еура, због којих је угрожено очување радних мјеста и опстанак појединих компанија. Саговорници су се сагласили да је привредна активност ових компанија један од основа даљег економског раста, а да би раскид уговора и започињање новог процеса јавних набавки по вишеструко вишим цијенама, такође био озбиљан изазов за развојне политике и наставак започетих инвестиција - нагласили су они.
Привредна комора преко надлежног Одбора удружења организоваће нови састанак на којем ће привредници још подробније истаћи и обликовати своје захтјеве и предлоге за превазилажење очигледно тешке тржишне позиције која је узрокована околностима које привреда није могла предвидјети.
Састанку су, поред представника компанија из ове области, присуствовали и представници Управе јавних радова и Одбора удружења грађевинарства и индустрије грађевинских материјала.