Menadžment Crnogorskog telekoma uporno i bezstidno saopštava neistine, računajući valjda da više puta saopštena laž može postati istina, poručuju iz Štrajkačkog odbora ove kompanije.
Zbog toga su, kako dodaju, njihova saopštenja i sazdana, od brojnih i potpunih neistina, osmišljena i plasirana javnosti CG u cilju bezočnog obmanjivanja crnogorske javnosti.
- Potpuno je neistinita tvrdnja menadžmenta, da oni prihvataju produženje stečenih prava zaposlenih koja su prethodno egzistirala u Kolektivnom ugovoru. Da je to istina, Aneks Kolektivnog ugovora bi bio istog trenutka potpisan od strane Sindikata, jer kao što smo više puta istakli, zaposleni i Sindikat ne zahtijevaju ni jedno novo niti veće pravo od prava koja su prethodnih više od 15 godina egzistirala u Kolektivnom ugovoru, tvrde u Štrajkačkom odboru.
Kako napominju, apsolutno su neistiniti i navodi menadžmenta ,,da je minimalna zarada u Telekomu dvostruko veća od prosječne u Crnoj Gori”, jer bi to značilo da je najmanja zarada u Telekomu skoro 1.500 eura.
Istina je da je prosječna zarada iznosi oko 1270 eura koji prosjek bode oči zahvaljujući visokim zaradama menadžerske strukture i drugim nezakonito ugovorenim zaradama, dok su zarade ostalih zaposlenih drastično manje. Zbog takvih nezakonitosti u načinu obračuna zarada, danas se vodi preko 100 sudskih procesa pred CG sudovima, pokrenutih od strane zaposlenih zbog nejednakih zarada za rad jednake vrijednosti koja nejednakost u obračunu zarada prelazi 30% razlike u zaradama, kao posledica grubog kršenja jednog od osnovnih načela načela jednakosti, navode u Štrajkačkom odboru.
Istina je, kako napominju, da su vrijednosti zarada u CT-u zbog neusklađivanja zarada sa inflacijom u skladu sa KU od 2008.g. prepolovljene— osim menadžmentu.
- Istina je i da se štrajkačkim zahtjevima čak i ne zahtijeva potpuno, već samo djelimično nadoknađivanje obezvrijeđenih zarada i to samo do procenta kojim bi se zarade za rad jednake vrijednosti izjednačile, što je inače zakonska obaveza poslodavca!Iz tog razloga su i odbili zahtjev Sindikata još iz juna mjeseca za formiranje arbitraže za povećanjem cijene rada, iako su na arbritažni postupak bili obavezni po Kolektivnom ugovoru. Istina je da menadžment još od kraja prošle godine, vodi lažne pregovore bez interesa za postizanje dogovora, jer im je cilj bio i tada kao što je i sada poništenje Kolektivnog ugovora, eliminisanje socijalnog dijaloga i uloge Sindikata, kako bi prava zaposlenih sveli na krajnji minimum i na taj način uštedama na rašun zaposlenih ostvarili dodatan profit, objašnjavaju iz odbora.