Kako su kazali iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, njima su prezentovane različite šumarske teme kroz primjere u državnim šumama i nacionalnim parkovima.
- Tokom ove četvorodnevne posjete organizovano je razgledanje crnogorskih šuma od Nikšića do Plava, a organizator i stručni vođa ovog studijskog putovanja bio je magistar Franc Ferlin, dok je koordinatorka pripreme Programa posjete ispred Uprave za gazdovanje šumama i lovištima bila Zehra Demić, načelnica Odsjeka za uzgoj i zaštitu šuma Uprave - dodaje se u saopštenju.
Navodi se da su inostrani gosti posebno zadovoljni podmlađivanjem i kvalitetom, kao i tehnikom uzgoja šuma prilikom posjete jednoj od gazdinskih jedinica u Područnoj jedinici Pljevlja, gdje je konstatovano da je način gazdovanja ovim šumama vrlo pažljiv, posebno u kontekstu klimatskih promjena.
- Takođe, gosti su imali priliku da se upoznaju i sa intenzivnim monitoringom potkornjaka u PJ Plav, kao i naporima Uprave, uz velike sistemske probleme kod sprovođenja sanitarne sječe (od odobrenja Vlade, do raspisivanja tendera, uspješnosti tenderskih ponuda sanitara), koji ne doprinose pravovremenom izvršenju sječa i suzbijanju gradacije potkornjaka. Austrijske kolege su bile impresionirane očuvanošću i biodiverzitetom crnogorskih šuma i šumskih predjela (u odnosu na austrijske u kojima preovlađuju vještačke monokulture), u kojima tokom posjete konstatovali da nemamo mnogo primjera čiste sječe, odnosno devastacije šume, zatim vitalnošću i kvalitetom crnogorskih šuma, kao i predstavljenim tehnikama gazdovanja šumama na tradicionalni način blizak prirodi, koji je u skladu sa aktuelnim principima međunarodne organizacije Pro Silva (koja promoviše gazdovanje šumama blisko prirodi) - saopštili su iz Uprave.
Inače, podsjećaju, Crna Gora je nedavno, naročito zbog prirodi bliskog načina gazdovanja šumama, na godišnjem sastanku Odbora Pro Silva, primljena u ovu prestižnu evropsku organizaciju.
- Oni su naglasili da ova, odlično organizovana i sprovedena studijska posjeta za njih predstavlja jedno odlično i veoma edukativno iskustvo. Uprava za gazdovanje šumama i lovištima nastojala je da austrijskim kolegama u ovom kratkom periodu što više približi crnogorski šumarski sektor i način gazdovanja šumama. Ovakve posjete predstavljaju odličnu priliku da se na odgovarajući način predstave i promovišu crnogorske šume i šumarstvo, uz prirodne ljepote Crne Gore, zbog čega će Uprava i u narednom periodu pružiti stručnu i profesionalnu podršku svim ovakvim i sličnim projektima - zaključuju u Upravi.