На јуче одржаном ванредном засиједању СО Херцег Новог, са само једном тачном дневног реда – актуелна ситуација и статус Приватне здравствене установе Мељине, одборници су једногласно донијели четири закључка.
– У складу са дугом традицијом Болнице Мељине у Херцег Новом, њеном незамјењивом улогом у остваривању здравствене заштите грађана Херцег Новог, као и незаобилазним значајем за остваривање стратегијске привредне дјелатности за Црну Гору, а то је здравствени туризам, чији је носилац Институт "Др Симо Милошевић" у Игалу, не смије се дозволити затварање једине болнице на подручју општине Херцег Нови. Ради обезбјеђивања болничке здравствене заштите грађана и гостију Херцег Новог, неопходно је да Влада обезбиједи стабилно финансирање и функционисање болнице Мељине на мјесечном нивоу до проналажења трајног рјешења за болницу у Херцег Новом у оквиру система јавног здравства Црне Горе. Апелујемо на Министарство здравља да са особљем болнице Мељине, које је неопходно за њено функционисање, склопи уговоре о раду на неодређено вријеме и да им обезбиједи исти статус као особљу свих других болница у систему јавног здравства Црне Горе. Скупштина општине Херцег Нови се обавезује да ће у континуитету пратити управне и судске процесе везане за Болницу Мељине и да ће поводом овог питања редовно обавјештавати одборнике Скупштине општине и грађане Херцег Новог – пише у закључцима.
Оливера Елез, директорка болнице, казала је да установа остварује приходе преко уговора са Фондом здравства, али да она нису довољни за несметано функционисање већ су потребна додатна средства која су до сада добијали из Буџета и уз помоћ Владе. Осим финансијског, указала је и на проблем недостајућег кадра и статус болнице. По њој, ситуација је толико алармантна по питању кадрова, да се за шест година неће имати коме оставити болница.
Др Саво Марић, в.д. директор Института "Др Симо Милошевић", подсјетио је да ово није прва скупштина о болници, али се нада да ће бити почетак рјешавања највећих проблема у нашем граду.
– Овај проблем није више у домену политике, дошао је на правни терен и видимо да имамо шансе да буде ријешен. Фирма која је приватизовала болницу и њен власник, понашали су се као да им није циљ да опстане болница. Институт Игало је узрочно- посљедични проблем. Важно је да опстану уговори са фондовима Црне Горе и Скандинавије, обезбиједили смо све сертификате. Један од услова да уговор са Скандинавцима опстане јесте да Херцег Нови има болницу. Ако затворимо болницу Мељине аутоматски смо закључали Институт. Требамо да дамо енергични апел да почну надлежни да рјешавају проблем већ данас. Херцег Нови мора да има болницу – децидан је Марић.
Лука Ђукановић, директор директората у Министарству здравља, казао је да због правних процеса, Министарство здравља има ограничен фокус дјеловања.
– Оно што Министарство здравља ради јесте да проналази модел у сарадњи са Министарством финансија и социјалног старања, Фонда за здравствено осигурање и осталим релевантним учесницима. Моделе ћемо презентовати јавности, а на састанку 1. фебруара имаћемо јасније смјернице – казао је Ђукановић.
Славица Дробњак, предсједница синдиката ПЗУ Мељине, предложила је да се сви уговори о раду, тренутно и убудуће, запосленим радницима пишу на неодређено вријеме.