Услед неодостатка финансијских средстава НВО "Ксена - Центар за савјетодавну подршку и помоћ особама са искуством насиља из Херцег Новог", која покрива подручје Боке и Будве, затворила је кризни центар, односно стамбену јединицу за привремени смјештај жртава насиља. Број жртава је алармантан, а један стан којим располаже Центар за социјални рад је недовољан. Сања Црнић, директорка НВО "Ксена", упозорава да уколико локалне самоуправе хитно не реагују биће принуђени да затворе и канцеларију која још увијек није у потпуности оспособљена за рад.
НВО "Ксена" основана је 2019. године.
- Наши корисници су жене и дјеца из све четири општине: Котор, Тиват, Будва и Херцег Нови. Само током 2021. имали смо 78 случајева. Поред психосоцијалне и правне подршке, пружамо и пратњу повјерљивог лица-пратњу особа са искуством породичног насиља кроз институције система што је за жртву често болан и дуготрајан процес. Помажемо да се особа фокусира на проблем, да свој страх анулира потребом и жељом да себе и дјецу, уколико их има, усмјери ка излазу из тешке ситуације у којој се нашла. Породично насиље је тежак друштвени проблем из којег нико не излази као побједник. Најважније је санирати последице и омогућити жртвама остварење колико-толико нормалних околности за наставак живота - казала је Црнић.
Истиче да су досад реализовали 7 пројеката, али пројектима није покривен основни трошак, као што су просторије за канцеларију, укључујући и Кризни центар - прихватилиште за особе са искуством насиља у акутној фази када треба хитно реаговати и смјестити жртву на сигурно мјесто.
- Кризни центар сличног типа постоји у оквиру Центра за социјални рад Херцег Нови, али смо суочени са проблемом све већег губитка повјерења жртава у институције система. Управо због тога је било од кључне важности да НВО "Ксена" оформи свој Кризни центар што се и догодило почетком 2021. Охрабрени комуникацијама са општинама чију територију покривамо, отворили смо Кризни центар у јануару 2021. на тајној локацији како је и прописано, а за годину дана смјестили смо шест одраслих особа и четворо дјеце, односно укупно 10 особа. На жалост, обећања добијена у локалној самоуправи нису се реализовала, тако да смо почетком ове године, због недостатка средстава, били принуђени да затворимо Кризни центар - казала је Црнић.
Истиче да су лани имали комуникацију са Општином Херцег Нови и покушали да путем јавне расправе утичу на Локални акциони план за родну равноправност 2021.-2025. који би омогућио несметано дјелимично финансирање Кризног центра и Центра савјетодавне подршке.
-Доносиоци одлука морају да знају да лоше процјене и криво донесене одлуке утичу на положај грађана који зависе од тих одлука, истакла је Црнић.