SRĐAN LJEŠKOVIĆ / foto: rtcg
04/12/2024 u 08:01 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Lješković o "Anomu": SDT da ispita nezakinito korišćenje podataka, isto važi i za SKY

Odlukom podgoričkog Višeg suda, komunikacija sa kriptovane aplikacije Anom je odbačena i ne može biti dokaz. Srđan Lješković, jedan od advokata koji zastupa optužene u ovom postupku, smatra da je takva odluka "samo tračak nade da sudovi počinju razmišljati kritičnije".

Smatra da Specijalno državno tužilaštvo treba da ispita nezakinito korišćenje podataka od strane nadležnih istražnih organa.

Sudsko viјeće odbacilo prepiske sa aplikaciјe kao pravno nevaljane: "Anom" za sud niјe dokaz

- Ovakva odluka je ne da kriminalci budu na slobodi, već da suđenje bude zasnovano na naglašavam provjerljivim dokazima koje dokaze odbrana može braniti i ispitati na odgovarajuće načine i postavljati odbranu na zakonu dozvoljeni način. Kombinacija prikupljanja velikih količina podataka, narušavanje integriteta dovodi do narušavanja zakonitosti koji nijesu ispravno zasnovani na činjeničnom stanju. Ovdje bi se trebale zamijeniti uloge i SDT bi trebao pozabaviti pitanjem i pokrenuti postupke zbog nezakonitog korišćenja podataka od strane organa za sprovodjenje zakona - istakao je advokat Lješković u izjavi za portal Dan.

Lješković je dodao da je aplikaciju Anom distribuirao bez ograničenja FBI.

- A presretanje je obavljeno bez ograničenja, bez obzira da li su korisnici sumljivi ili ne. Isto ovo važi i za SKY komunikaciju koja može poslužiti samo kao dostavljanje podataka a nikako kao dokaz. Jer podatak, da bi se koristio kao dokaz, mora biti pribavljen na zakonit način, što znači da se mora znati izvor dokaza da bi se utvrdila njegova vjerodostojnost i autentičnost i odbrani ostavila mogućnost da može osporavati taj dokaz - ukazuje Lješković.

Dodaje da bi to bio minimum garancije pravičnog postupka.

Njemačka ne priznaje "ANOM " kao dokaz: Podaci nepouzdani i nije ih moguće provjeriti

- Na kraju sud će dati konačnu ocjenu kao i u slučaju aplikacije Anom. Pitanje korišćenja SKY kao dokaza u postupku je i pitanje redefinisanja postojećeg koncepta ljudskih prava i pravičnog suđenja a u kontekstu neslućenih mogućnosti novih tehnologija- zaključuje Lješković.

Advokat Stefan Jovanović, koji je angaživan u drugom postupku gdje je takođe SDT predstavilo Anom kao dokaz, kaže da očekuje istu odluku.

image

Stefan Jovanović

FOTO: LAZAR RUŽIĆ

- Odluka Višeg suda o izdvajanju Anoma iz spisa predmeta kao pravno nevaljanog dokaza je zakonita i može se reći očekivana odluka. Naime, koliko sam ja upoznat sa stanjem u spisima predmeta, kolege branioci koji postupaju u tom predmetu su ukazivali vanraspravnom vijeću da je optužnica gotovo u cjelini zasnivana na "Anom", aplikaciji koja predstavlja pravno nevaljan dokaz iz prostorg razloga što u spisima predmeta ne postoji naredba koja bi omogućila odbrani a prije svega sudu, da ispita pravnu valjanost dokaza - kazao je advokat Jovanović za portal Dan.

Podsjeća da je ova optužnica jveć jednom bila vraćena nadležnom tužilaštvu kako bi se taj nedostatak ispravio. 

- Međutim, tužilaštvo je predalo gotovo identičnu opružnicu, predalo je optužnicu bez naredbe, tako da vijeće nije imalo druge mogućnosti već da Anom izuzme kao pravno nevaljan dokaz. Ono što je bitno naglasiti jeste da su kolege branioci koji postupaju u tom predmetu ukazali na praksu sudova u Njemačkoj, gdje se takođe postupci završavaju na način što se Anom ne priznaje kao dokaz- ističe Jovanović.

Dodaje da ono što očekuje u drugom predmetu, u kojem Anom egzistira kao dokaz,jeste apsolutno identična odluka. 

- Jer zaista ne postoji razlog da se može donijeti drugačija, odnosno različita odluka. Dakle, radi se o potpuno identičnoj krivičnopravnij stvari, odnosno o tome da se optužnica u cjelosti zasniva na Anom aplikaciji koja je očigledno pravnonevaljan dokaz, jer i u predmetu u kojem ja postupam, mi nemamo naredbu koja bi nam omogućila da uopšte uđemo u suštinu da li se radi o pravnovaljanom dokazu ili ne - kazao je Jovanović.

Pojašnjava da u predmetu gdje je on angažovan ta opružnica je već dva puta vraćana tužilaštvu kako bi se taj nedostatak ispravio.

Advokat Vuksanović: Ako "ANOM" bude tretiran kao dokaz, onda Viši sud prestaje da postoji

- I treći put tužilaštvo je podnijelo identičnu optužnicu, odnosno optužnicu a da sastavni dio nje nije naredba. Jasno je da se radi o pravnonevaljanom dokazu i da očekujem identičan stav vanraspravnog vijeća. Radi se o odluci koja predstavlja neku vrstu prethodnog pitanja. Kad se to prethodno pitanje riješi onda će se raspravljati o optužnici. Budući da se optužnica zasniva u cjelosti na Anom onda je manje-više jasan ishod takve optužnice - zaključuje Jovanović.

Viši sud je donio odluku, podsjećamo, nakon kontrole optužnice koja je podignuta protiv jedanaestočlane grupe optužene za šverc droge i stvaranje kriminalne organizacije.

Kako je portal Dan izvještavao ranije sa ročišta za kontrolu optužnice, svi advokati iz redova odbrane su predložili da sud obustavi ovaj postupak, naglašavajući da u materijalu koji SDT vezuje za "ANOM" nema ni identifikacije navodnih korisnika, ni pojašnjenja na koji način je materijal pribavlje i od koje treće zemlje. Ukazali su sudu ponovo na presudu Njemače, koja je detaljno obrazložila sve propuste vezane za materijal iz aplikacije "ANOM", zbog čega ona ne može biti tretirana kao dokaz.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
31. decembar 2024 23:16