Иза решетака у црногорским затворима, може се рећи, 2021. године се нашао већи број него раније оних особа који се повезују са клановима. Тако, поред истакнутих чланова "шкаљараског" и "кавачког клана", нашле су се и неке од њихових вођа. Међутим, зидине, решетке и ограничена кретања нису препрека, па су се сукоби међу супротстављеним групама с улице преселили у затворе.
- У Управи за извршење кривичних санкција, од почетка године спроведен је 51 дисциплински поступак против затвореника и притвореника због постојања сумње у извршење дисциплинског прекршаја учествовање у тучи или наношење тјелесних повреда - саопштено је из Управе за извршење кривичних санкција у одговору за портал Дан.
Од наведеног броја, девет дисциплинских поступака спроведено је у организационој јединици Затвора Бијело Поље.
- Док када су у питању женска лица, један поступак који је спроведен односио се на притворена лица која су смјештена у женском одјељењу Истражног затвора Подгорица. Наведеним дисциплинским поступцима обухваћено је укупно 77 лица лишених слободе, од којих код 12 лица у дисциплинском поступку није утврђена дисциплинска одговорност - прецизирали су из УИКС-а.
У Управи за извршење кривичних санкција од почетка године до 15. децембра била су смјештена 224 затвореника и притвореника у самицу на основу изречене дисциплинске мјере упућивања у самицу.
Мобилни телефон и 2021. године испоставио се као предмет који је највише пута одузет од стране затворских службеника.
- Службеници Управе за извршење кривичних санкција континуирано спроводе активности на спречавању, проналажењу и одузимању ствари и предмета чија употреба и посједовање у затвору нијесу дозвољени. Најчешћи покушај уноса или посједовање недозвољене ствари су предмети - мобилни телефони, којих је од почетка године пронађено и одузето 272 комада - наводи се из УКИС-а за портал Дана.
Од тог броја 31 мобилни телефон пронађен је приликом покушаја уноса на главној пријавници УИКС-а. Док су остали пронађени и одузети код лица лишених слободе или у просторијама у којима лица бораве, као и телефони који су пребачени преко спољне жичане ограде.
Међу притвореним и осуђеним лицима, унутар затворских зидина налази се и једна трудница.
- У Управи за извршење кривичних санкција дана 15.11.2021. године налазила су се 923 лица лишена слободе, од којих су 510 лица на издржавању казне затвора и 413 лица под мјером притвора. Лица женског рода је укупно 29, од чега је 16 затвореница и 13 притвореница. Тренутно се на издржавању казне затвора, у Одјељењу за жене Затвора за дуге казне, налази једна трудна затвореница - прецизирали су у одговору за портал Дан.
Ресоцијализација или “регрутни центар”... питање је које се у јавности често поставља када се полемише о повратницима и попуњености црногорских затвора. Стиче се утисак да се и једно и друго може узети у разматрање, у зависности на особу наспрам које се то гледа... Управа УИКС-а се труди да свакако процес ресоцијализације буде прави избор притвореним и осуђеним лицима. Поводом тога организован је и спортско-културно-рекреативни програм унутар затворских зидина.
- Најчешће активности затвореника у слободном времену су спортско-рекреативне, које затвореници обављају на полигонима и простору намијењеном у те сврхе, опремљеном спортским реквизитима. У оквиру спортских активности организују се турнири у шаху, баскету и стоном тенису. Такође, Управа затвореницима обезбјеђује и културне активности, као на примјер читање литературе из затворске библиотеке, присуство и учествовање у позоришним, филмским, музичким и другим приредбама - објашњавају за портал Дан.
Као додатна могућност подстицаја и усмјеравања ка “правом” путу ту је и радно ангажовање затвореника.
- Тренутно је у Управи за извршење кривичних санкција радно ангажовано 230 затвореника који се налазе на издржавању казне затвора. Радне активности затвореника се обављају у оквиру занатске и пољопривредне производње, помоћно техничке, административне, грађевинске као и на услужним пословима. Такође, у Истражном затвору Подгорица радно је ангажовано 71 притворено лице, док су у притворској јединици Затвора Бијело Поље радно ангажована 4 притвореника, по одобрењу суда који је одредио притвор и радне активности ових лица се обављају у оквиру организационих јединица у којима су смјештени - прецизирају из УИКС-а у одговору за портал Дан.