Photo by Thomas Def on Unsplash
17/10/2021 u 18:29 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

"Meksiko" na Balkanu: Albanija, Crna Gora i Srbija ključne u švercu kokaina iz Latinske Amerike

Zapadni Balkan je izuzetno pogodan teren za djelovanje takvih grupa najviše zbog sprega narko kartela s ovdašnjim državnim institucijama, navodi se u izvještaju inicijative

Iako je članica NATO -a i kandidat za pristupanje Evropskoj uniji, Albanija je već godinama pravi "balkanski Meksiko" i prva zemlja droga u Evropi. Prema definiciji MMF -a, država droga je zemlja u kojoj je trgovina drogom prodrla u sve institucije sistema, piše Slobodna dalmacija.

Ovaj izraz je prvi put korišten za opisivanje Bolivije nakon državnog udara 1980. godine, za koji se znalo da ga potiču i financiraju krugovi narko -kartela i trgovci drogom. Primjeri najpoznatijih država droga današnjice su Meksiko, Kolumbija, Venecuela i Gvineja Bisau: tamo ilegalne organizacije koje proizvode, distribuiraju ili prodaju drogu imaju fatalni uticaj na ključne institucije - bilo da se radi o korupciji, ucjeni ili sili.

Albanija, kao jedan od najvećih svjetskih proizvođača kanabisa i jedno od centralnih distributivnih mjesta za druge droge širom Evrope, nedavno je označena i kao zemlja duboko zaražena narko -biznisom. To se, između ostalog, sve više vidi kao jedna od ključnih prepreka njihovom pristupanju Evropskoj uniji.

Decenijama je poznato da je masovna proizvodnja marihuane jedna od ključnih industrija u Albaniji, a koliko to govori dovoljno je da lokalna policija, poslovično neefikasna u borbi protiv droge, zaplijeni čak 70 tona trave u vrijednosti do 700 miliona dolara. Međutim, krijumčarenje kokaina u „zemlju orlova“ nedavno je dalo službeni pečat narko-državi: albanske bande postale su glavni igrači u „bijeloj“ trgovini u EU prije nekoliko godina. Uzgojem i distribucijom kanabisa izgradili su mreže i infrastrukturu za isporuku u europske zemlje, a zatim su htjeli nešto čime bi se još brže obogatili. Albanska mafija smatra se jednom od deset najjačih kriminalnih organizacija na starom kontinentu.

Albanski krijumčari ne rade samo iz svoje zemlje: oni su uspostavili i direktne pravce za krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike do velikih luka u Holandiji i Belgiji. To su kapitalne pošiljke u kojima se tone kokaina prenose u jednoj turi, a ponekad čak i više. Šefovi narkotika u Albaniji nisu marginalizirani i progonjeni odmetnici: uvelike su povezani s ljudima koji vode državu, a često i s onima koji bi ih trebali procesuirati. Novac od droga ključni je dio albanskog demokratskog sistema, jer je najkraći put do glasova birača kada ih platite u gotovini.

Albanska mafija je hijerarhijski čvrsto strukturirana i nadaleko je poznata po gvozdenoj disciplini. Sastavljena je od više klanova koji su međusobno povezani i svi rade jedni za druge, a nerijetko su još i u rodbinskim odnosima, nalik na staru talijansku mafiju. Prema nedavnoj analizi Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala, cijeli tim igrača sa Zapadnog Balkana, a prije svega iz Albanije, Crne Gore i Srbije, čini karike u lancu trgovine kokainom iz Latinske Amerike. Zapadni Balkan je izuzetno pogodan teren za djelovanje takvih grupa najviše zbog sprega narko kartela s ovdašnjim državnim institucijama, navodi se u izvještaju inicijative.

Većina kokaina koji se isporučuje iz Latinske Amerike u Evropu skladišti se u kontejnerima sa svježim voćem ili smrznutom pulpom voća na velikim brodovima. Budući da takve pošiljke sadrže kvarljivu robu koja se mora brzo transportirati, očekuju se znatno slabije kontrole u ulaznim lukama. Glavna ulazna vrata u EU su Španija, Holandija i Italija, ali droga ulazi i u manje, poput naših jadranskih, u Drač, Tivat ili Ploče. Po dolasku, distributerske mreže prepakiraju pošiljke u manje pakete i prevoze ih do europskih odredišta u skrivenim odjeljcima automobila, autobusa i kamiona.

Prema Europolu, 40 posto svih kriminalnih grupa u Europi uključeno je u posao s kokainom, što je najbrži način do vrtoglavo  zarade. U Albaniji i drugim sličnim zemljama, međutim, ovaj posao je dostupan samo mnogim mladim ljudima, zbog nepostojanja druge perspektive. Donedavno su se nadali da će ulazak u EU otvoriti prostor za nove nade, ali to se navodno neće dogoditi jer su zarobljeni u mreži korupcije i trgovine drogom. Međutim, postoji i tvrdnja da je trgovina drogom veliki međunarodni problem koji teško može djelomično riješiti samo jedna država.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 12:21