Током 2021. године суд је усвојио 50 споразума о признању кривице склопљених између специјалних тужилаца и окривљених у специјалним предметима, а на име противправно стечене имовинске користи од окривљених је наплаћено преко пола милиона еура – 571.701 еура.
Одузета је и једна јахта, као и аутоматска пушка 7,62 мм и два оквира, произилази из годишњег извјештаја СДТ-а.
Поред затворских казни, кроз споразуме су изрицане и новчане казне, па су окривљени по том основу уплатили 328.500 еура у државну касу, а у хуманитарне сврхе је уплаћено 3.500 еура.
Највише споразума је закључено због кривичног дјела стварање криминалне организације чл. 401а КЗ – 14, у којима је изречено седам затворских казни и 42.000 еура новчане казне као споредне. У једном од споразума за поменуто дјело одузета је јахта, као протиправно стечена имовина.
– Због кривичних дјела стварање криминалне организације из члана 401а КЗ и утаја пореза и доприноса из чл. 264 КЗ, закључено је 13 споразума о признању кривице који су усвојени од стране суда и на основу којих је донијета пресуда којом су окривљени осуђени на једну затворску и 12 условних казни и новчану казну као споредну у износу од 51.500 еура – наводи се у извјештају.
На основу једног споразума, у односу на једног окривљеног за кривична дјела стварање криминалне организације из члана 401а КЗ, кријумчарење чл. 265 КЗ и недозвољено држање оружја и експлозивних материја из чл. 403 КЗ, донијета је пресуда којом је он осуђен на затворску казну и новчану казну као споредну у износу од 2.000 еура. Тај окривљени је у хуманитарне сврхе уплатио 1.000 еура, док је на име противправно стечене имовинске користи уплаћен износ од 192.234 еура. Пет споразума је усвојено за стварање криминалне организације из члана 401а КЗ у стицају са недозвољеним прелазом државне границе и кријумчарењем људи – поред затворских казни изречене су и новчане казне у износу од укупно 20.000 еура.
Суд је у 2021. години одбио седам споразума а до краја те године није донио одлуку за достављених шест. Међу одбијеним споразумима је и један у којем окривљени признаје извршење тешке крађе.
– У закљученим споразумима о признању кривице казне су затворске, условне и новчане, с тим што је у неким кумулативно са затворском казном као спордна казна изречена и новчана казна, као и одузимање имовинске користи прибављене кривичним дјелом, док је у неким споразумима договорена и новчана уплата у хуманитарне сврхе – пише у извјештају.