Предсједник Синдикалне организације Управе за извршење кривичних санкција (УИКС) Предраг Спасојевић оптужио је дио запослених у управи спушког затвора да су у дисциплинском поступку против двојице службеника фалсификовали документацију. Према његовим ријечима, након поступка који је трајао пола године, за које вријеме су били суспендовани, а према њима је поступано као да су починили најтеже прекршаје, ипак су ослобођени одговорности.
– Већ током поступка, надлежним из УИКС- а је било јасно да нема доказа против службеника затвора, због чега су неки од запослених у управи одлучили да фалсификују документацију не би ли тако дисциплинску комисију навели да утврди одговорност командира – казао је Спасојевић за „Дан”.
Он тврди да су фалсификована одобрења за затворенике.
– Из предмета су извађена одобрења за затворенике, која су исцијепана и бачена, а дата су друга, са другим садржајем. Такође, сумњамо и да су потписи на полеђини доказа фалсификовани, али то треба да утврди графолог – рекао је Спасојевић, појашњавајући да су стицајем околности имали фотографије првобитних рјешења.
Спасојевић је редакцији "Дана" доставио документа за која је навео да су фалсификовани. Он истиче да ти фалсификати нијесу успјели да доведу до утврђивања одговорности командира, али да то не умањује кривицу оних који су то урадили. Наглашава и да би људи који су починили овај преступ по функцији требало да буду високоморални.
– Битно је да ли је неко урадио нешто против закона, а не је ли успио у намјери да постигне нешто тим поступком. У УИКС-у је много проблема са којима би јавност требало да буде упозната, али повод мог реаговања је конкретан случај, односно одлука Дисциплинске комисије за државне службенике и намјештенике којом су дисциплинске одговрности ослобођена два службеника УИКС-а. Наиме, након дисциплинског поступка вођеног шест мјесеци, окончаног рјешењем о ослобађању од одговорности два службенка УИКС-а, поставља се питање одговорности оних који су покренули поступак против њих. Ти службеници су суспендовани и удаљени са радног мјеста, одузети су им униформа, наоружање и службена легитимација (што се ради само у случају најтржих пропуста, чији исход поступка резултира отказом), у Управи су стигматизовани као неко ко је урадио нешто нечасно и непрофесионално и практично су осуђени прије суђења. Како је поступак одмицао, тако су иницијатори увидјели да ће имати проблем да успију у својој намјери. Увидјевши да ток поступка иде у корист државних службеника, руководство Затвора за дуге казне организовано приступа фалсификовању доказа и доставља их Дисциплинској комисији. У томе учествују начелници и руководиоци, али и један број службеника – тврди Спасојевић.
Он је додао да су на такво поступање службеника указали комисији, којој су предочили да се ради о фалсификатима.
– Сада када имамо ослобађајућу одлуку, на основу које се ти службеници након шест мјесеци враћају на рад, поставља се питање ко ће да плати штету насталу оваквим понашањем. Новац грађана бачен је у вјетар. С обзиром на то да је поступак базиран на фалсификатима и личним мотивима, сматрам да су се стекли услови да се покрене контрадисциплински поступак против руководства Затвора за дуге казне, а при том мислим на начелника Горана Мараша, вршиоца дужности заповједника затворске полиције Миодрага Стругара, начелницу сектора за третман Драгицу Рајковић и записничара за које се сумња да су им помагали у фалсификовању доказа, против којих директор УИКС-а, који је детаљно упознат са овим предметом, треба да поднесе кривичне пријаве. Све ово треба урадити како би се у поступку пред надлежним органима утврдила кривица, односно невиност. Овакав ноншалантан однос према законима ове државе у управи која је директно задужена за заштиту закона потпуно је неприхватљив и показује у каквом се стању тренуно налази УИКС – рекао је Спасојевић.