Бивши главни специjални тужилац Миливоjе Катнић најавио је да ће пред судом тражити да се преиспита одлука Тужилачког савjета, донијета у четвртак, коjом му jе констатован престанак функциjе због испуњавања услова за остваривање права на старосну пензију. По истом основу, констатован је престанак функције за jош девет тужилаца, а ТС је већ у Службеном листу Црне Горе објавио јавни оглас за избор главног специјалног тужиоца који траје 15 дана.
Катнић jе за портал РТЦГ казао да ће након што добиjе одлуку о престанку мандата прво подниjети жалбу Управном суду, а спреман је да се жали и Европском суду за људска права у Стразбуру. Из МАНС-а су навели да Катнић није смијењен, већ је послат у пензију - што је значајно за ослобађање тужилаштва, али не и довољно.
- Мора се извршити ревизија рада Специјалног тужилаштва, утврдити одговорност и поново отворити предмети који су затворени због политичког притиска - истичу они.
Акција за људска права (ХРА) у свом саопштењу је подсјетила да је Тужилачки савјет констатовао престанак функције државним тужиоцима на основу података о годинама живота и стажа тужилаца изнијетих у допису Фонда ПИО.
- Судећи по објавама из медија, решење за бившег Главног специјалног тужиоца у управном поступку није било коначно. Ако је то тачно, сматрамо да је Тужилачки савјет требало да прекине поступак док се на потпун начин не утврди чињенично стање. Судски и Тужилачки савјет не би требало да одлучују ако претходна питања нису коначно ријешена у управном поступку, односно судском спору - наводе из ХРА.
Да одлука Тужилачког савјета спорна сматрају два члана тог тијела из реда тужилаца – Сања Јовићевић и Ђурђина Ивановић, које су једине гласале против. Оне су изнијеле правни став да примјена законске одредбе чл. 103 Закона о Државном тужилаштву, при игнорисању правних норми које имају вишу правну снагу од закона, има само једну директну посљедицу, а то је да се право на старосну пензију из Закона о пензијском и инвалидском осигурању претвори у обавезу и да државним тужиоцима престане функција.
– Примјена спорне законске норме, пуким језичким тумачењем, довшће до дискриминације државних тужилаца на основу пола и до дискриминације професије. Кршење права и начела Конвенције о људским правим и Устава ЦГ могло би довести до обавезне накнаде материјалне и нематеријалне штете – тврде Ивановић и Јовићевић.
Оне наводе да је обавјештење Фонда ПИО које се односи на Катнића нејасно и непрецизно и да не садржи ваљане податке, посебно имајући у виду чињеницу да се воде управни поступци пред Фондом ПИО и Министарством одбране.