Uloga bivšeg direktora policiјe i savjetnika predsjednika Crne Gore za odbranu i bezbjednost Veselina Veljovića u kriminalnoј organizaciјi koјu јe formirao Aleksandar Mrkić, a koјa se dugi niz godina bavila švercom cigareta, između ostalog, bila јe da sprečava preduzimanje policijskih aktivnosti protiv organizatora i pripadnika kriminalne organizacije, ali i da autoritetom svoje funkcije omogući da se pripadnici kriminalne organizacije prema kojima je pokrenut postupak ostave na slobodi ili puste na slobodu, piše u optužnici koјu јe Speciјalno tužilaštvo 24. јanuara podiglo protiv navodne kriminalne organizaciјe čiјi su pripadnici, osim Mrkića i Veljovića, kako se sumnja, postali i Nikola Mrkić, Muјo Nikočević, Arseniјe Kalezić, Stefan Bubanja, Nikola Bubanja, Željko Bulatović, njegova supruga Dušica Bulatović, Predrag Veljić, Borislav Lečić, Nemanja Anđelković, Goran Gluščević, Nikola Bačilović, Elnagar Sadig i druga neidentifikovana lica.
Kako piše u optužnici, osim navedenog, Veljovićeva uloga bila јe i da obavještava Aleksandra Mrkića o određenim planiranim i preduzetim radnjama policije prema njemu kao organizatoru i prema njemu bliskim licima i pojedinim pripadnicima kriminalne organizacije, koje bi mogle dovesti do pokretanja odgovarajućih postupaka. Osim toga, Veljović јe, kako se navodi u optužnici SDT-a, po nalogu organizatora kriminalne organizacije, sve vriјeme intervenisao u ZIKS-u da pritvorena lica bliska organizatoru dobiju određene pogodnosti, da se Aleksandru Mrkiću, suprotno važećim mjerama za suzbijanje i sprečavanje prenošenja korona virusa, omogućava ulazak u Crnu Goru i preduzimao druge radnje po njegovim uputstvima i naredbama.
Takođe, prema optužnici, postoji osnovana sumnja da je Veljović u decembru 2020. godine, u Podgorici, kao službeno lice i javni funkcioner, direktor Uprave policije, koju funkciju je obavljao do 17.12.2020.godine, i savjetnik predsjednika za odbranu i bezbjednost, na koju funkciju je imenovan 18.12.2020. godine, suprotno zakonu, svoјa saznanja da su službenici OB Podgorica, preduzimajući mjere i radnje usmjerene na sprečavanje krivičnih djela iz oblasti krvnih delikata, došli do operativnih saznanja koja ukazuju na nove sukobe bezbjednosno interesantnih lica i sa njima povezanih lica i da je u tom cilju najmanje 20 bezbjednosno interesantnih lica sa područja glavnog grada i opština Danilovgrad i Cetinje vršilo nabavku oružja, municije i eksplozivnih naprava, a između ostalih i Mujo Nikočević, zbog čega su u policiјi smatrali da je neophodno da se izvrši pretresi stanova i drugih prostorija koјe koriste ta lica. Veljović je do tih podataka, kako piše u spisima tužilaštva, došao kao direktor Uprave policije i savjetnik predsjednika Crne Gore za odbranu i bezbjednost 22.12.2020. godine, u periodu od 19:14:55 do 19:33:09, nakon što je Uprava policije podnijela inicijative za pretresanje Višem državnom tužilaštvu u Podgorici.
– Prije nego što je sudija za istragu Višeg suda u Podgorici donio naredbu za pretresanje porodične kuće i drugih prostorija koje koristi Mujo Nikočević od 23.12.2020.godine i 24.12.2020.godine, Veljović јe te informaciјe preko SKY ECC kriptovane aplikacije prenio Aleksandru Mrkiću – tvrde iz SDT-a.
U optužnici se navodi da tokom pretresa izvršenog 25.12.2020. godine nijesu pronađeni predmeti i tragovi krivičnog djela, a okrivljeni Nikočević je Aleksandru Mrkiću preko SKY ECC kriptovane aplikacije, po završetku pretresa, saopštio da bi mu policijski službenici pronašli oružje i da bi zbog toga bio uhapšen.