Potvrda optuznice Blaza Jovanica. Blazo Jvanic, Advokati Blaza Jovanica / POTVRDA OPTUZNICE BLAZA JOVANICA. BLAZO JVANIC, ADVOKATI BLAZA JOVANICA - IVAN PETROVIC-IPE
30/10/2023 u 15:10 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Suđenje Jovaniću i grupi: Optuženi ukazali na "zlu namjeru i greške" tužilaštva

Jovaniću se sudi za optužbe da je uz pomoć 11 pripadnika kriminalne organizacije, među kojima su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, oštetio osam kompanija

Iznošenjem odbranan pred podgoričkim Višim sudom nastavljeno je suđenje suspendovanom predsjedniku Privrednog suda Crne Gore Blažu Jovaniću i ostalim optuženima, njih 11. 

Jovaniću se sudi za optužbe da je uz pomoć 11 pripadnika kriminalne organizacije, među kojima su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, nezakonito oštetio osam kompanija za značajne iznose. 

Tako su pred sudom danas saslušani optuženi Ranko Radinović, Sreten Mrvaljević i Stana Čelebić.

Postupak vodi sudija Zoran Radović, a optužnicu zastupa tužilac Zoran Vučinić. 

Jovanić: Ja sam čovjek bez mrlje u karijeri

Oni su negirali navode optužnice i ukazali na propuste i nelogičnosti u istoj. U djelovima svojih iskaza precizirali su i do detalja osporili optužbe, za šta su naveli da će tokom postupka priložiti dokaze. Naglasili su da su radili u skladu sa zakonom.

Sudija Radović je  odbio predlog advokata da se Jovaniću ukine pritovr i da mu se odredi neka od mjera nadzora ili više njih.

Lješković tvrdi da јoј se svete zbog muža

"Optužnica zasnovana na iskrivljenim činjenicama"

Optuženi Ranko Radinović je negirao navode optužnice i naveo da je ona zlonamjerna.

- Ova optužnica je zasnovana na pretpostavkama i iskrivljenim činjenicama, zlonamjerna je. Na osnovu pretpostavke tužilaštvo me je šest mjeseci držalo u pritvoru. U mom slučaju je trebalo da se sasluša jedan svjedok. On nije saslušan i nije naveden optužnicom. Zbog pretpostavke SDT-a sam izložen svakodnevnom sudu javnosti preko medija. Sa Jovanićem sam imao isključivo poslovnu komunikaciju.Tužilaštvo mi satvlja da sam u predmetu "Jastreb" sa Jovanićem uvećao troškove na teret stečajne mase. To nije tačno, svi torškovi su dokumentovani - naglasio je on.

On je pojasnio da je od prethodnog stečajnog upravnika, koji je prvi bio angažovan u pomenutom postupku, zatražio dokumentaciju, ali da je tada nije dobio. Zato je, kako kaže, morao sam sa saradnikom da rješava situaciju.

- Nako pola godine je rekao da mi može dostaviti tada dokumentaciju. Kada sam vidio papire shvatio sam da se radi o samo jednom registru i u glavnom dokumentacija koju imam, nije bila potpuna ta koju je ostavio. Zatao sam odbio da je uzmem- naglašava Radinović.

Povodom obezbjeđenja, tokom stečajnog postupka za imovinu firme motela "Glava Zete", kazao  je da je angažovano u skladu sa zakonom.

-Nakon imenovanja u tom predmetu obišao sam objekat i zatekao sam imovinu u lošem stanju...Zateo sam čovjeka koji je čupao kablove iz zidova i palio ih, da bi izvukao bakarne žice...pet objekata je bilo već useljeno, to sam zatekao - kazao je on.

Po pitanju oglasa za prodaju imovine, naveo je da je raspisao više njih.

- Na peti se javio kupac ali sa ponudom koja nije u skladu sa oglasom, zatim je na šesti oglas dao pojedinačnu ponudu za imovinu na Glavi Zete, a za  imovinu na Čevo se na 8. oglasu javio drugi kupac - pojašnjava on. 

Na pitanje tužioca da li je tražio odobrenje od sudije za angažovanje obezbjeđenja na objektu, kazao je da on nije obavezan zakonom.

Na to je i Blažo Jovanić reagovao i naveo da je tužilac postavio pitanje na koje zna odgovor i da je postavio s namjerom da bi optuženog doveo u situaciju da govori po sjećanju. 

Povoodm angažovanja obezbjeđenja za stečajnu imovinu koja je bila ugrožena, Radinović, je kazao da je dobio cijenu od 4,50 eura po satu i da je to bila prihvatljiva cijena. 

Advokat Predrag Đolević je ukazao sudu da svaki stečajni upravnik ima svoje spise predmeta i da nije dužan da ih da sudu tokom stečajnog postupka,  ukoliko nema primjedbi. 

- Tako je propisano zakonom i to je važno za ovaj postupak  - naveo je advokat, šta su potvrdili mnogi od optuženih.

"Optužnica ne sadrži tačne podatke"

Optuženi Sreten Mrvaljević negirao je sve navode iz optužnice i izvršenje krivičnog djela koje mu tužilaštvo satvlja na teret.

-Nisam bio privilegovan. Od 2017. godine od Jovanića nisam dobio ni jedan predmet u radu. Takođe je netačno da sam odugovlačio postupke i tako načinio štetu u stečajnim postupcima. Samostalno sam donosio odluke, bez bilo čijeg pritiska i u skladu sa Zakonom. - naglasio je Mrvaljević.

On je, vezano za stečajni postupak vezan za firmu iz Kotora, kazao da je Saša Zejak procjenitelj, a ne vještak, kako se to prikazuje optužnicom. Naveo je da je tačno da je povodom stečajnog, parničnog postupka angažovao advokaticu Snežanu Jović. 

- Od strane SDT-a se pravi insinuacija. Advokatica Snežana Jović mi je dostavila zbirni tošak. U optužnici se navodi pogrešan datum i pogrešan iznos. To je neistina u optužnici. Taj iznos koji navodi tužilac od 8.000 i nešto eura je samo za preduzete poslednje radnje, deseto postupanje, više radnji. Tužilac nije sabrao iznose troškova svih prduzetih radnji od strane advokatice tokom postupka- ukazao je on.

Na pitanje advokata iz redova odbrane naveo je da je tokom svog rada angažovao i druge advokate, a ne samo Snežanu Jović.

"Optužnica ne navodi da je vraćen novac, a ima dokaza da je vraćen"

Mrvaljević  je negirao i optužbe vezane za stečajni postupak za firmu "Bijela Rada" i pojasnio okolnosti vezano za 60.000 eura u postupku firme iz Kotora.

-U svojoj praksi sam imao desetak predmeta gdje sam postupao kao stečajni upravnik. Kada sam angažovao procjenitelje, to nisu bila nikad ista lica. Tražio sam predojam troškova u predmetu vezano za  postupak firme iz Kotora, iznos od 60.000 eura. 2019. I uredno je vraćen iznos od 60.000 eura na račun suda. Mislim da taj podatak ima u spisima predmeta. To je lako dokazivo i analizom računa stečajnog dužnika -  pojasnio je Mrvaljević na pitanje advokata Velibora Markovića.

Advokat Velibor Marković je nakon toga naveo da zna da je to obuhvaćeno optužnicom, ali da u dispozitivu optužnice nije naznačeno da je taj iznos vraćen. 

- Riječ je o činjenici da je iznos vraćen-ukazao je advokat.

Blažo Jovanić je naveo da to što je pomenuti novac zatraže od strane suda krajem 2019., kada je stečajni postupak bio  izvjestan i imovina, govori o tome da nije bilo nezakonitih namjera.

- Jer je na početku ovaj postupak bio neizvjesan, a novac je tražen za isplatu advokata i drugih pred kraj postupka. To govori da nije bilo nezakonitih radnji i namjera- ukazao je Jovanić.

Obezbjeđenje za "Bijelu Radu" angažovano u skladu sa zakonom

Optuženi Mrvaljević je kazao da je tačno da je angažovao obezbjeđenje  vezano za imovinu "Bjele Rade", koja je procjenjena da vrijedi oko dva miliona.

- Napominjem da "Bijela Rada" u momenut ulaska u stečaj nije imala službu zaštite. Od strane nekih zaposlenih u tom preduzeću sam imao pokušaje otuđivanja inventara, viljuškara, mašina... Zato sam se odlučio da angažujem licencirano obezbjeđenje. Nije tačno ono što tužilaštvo navodi, nisam bio u mogućnosti da angažujem nekog od tih radnika iz "Bijele Rade". Morala bi se organizovati služba, kupiti vozila, uniforme...To bi bio veći trošak - pojašnjava on.

Do angažovanja "Securitas Montenegro", kako je kazao, je došlo tako što je sam pretražio na internetu i na spisku koji je pronašao se našla ta firma.

- Mislim da je cijena angažovanja obezbjeđenja bila nešto oko tri eura po satu. A zaštita je trajala oko 11 mjeseci - kazao je Mrvaljević.

Da nije bilo zloupotrebe i skrivene namjere Blažo Jovanić je ukazao da govori i to što je stečajni postupak  vezano za imovinu firma "Bijela Rada", prodaju  došlo za manje od godinu dana, a imovina je procjenjena na dva miliona eura. To je prvo u svom iskazu naveo i Mrvaljević.

I Čelebić ukazala na greške u optužnici:

I Stana Čelebić, izvršna direktorka  "Top force system" Nikšić, negirala je sve navode optužnice i djelo koje joj se stavlja na teret. Ona se detaljno izjasnila i na okolnosti angažovanja obezbjeđenja za imovinu "Motel Glava Zete".

-Apsolutno ne priznajem izvršenje krivičnog djela koje mi se stavlja na teret. Osim Perović Darka, sa kojim imam poslovnu realciju, od ovih lica ne poznajem nikog. Optužnicom nam je stavljeno da smo radili ugovor na 11 mjeseci, a nije tačno, već na 20 mjeseci. Ugovor je bio tipski, standardni. Tu su bila angažovana tri zaštitara, obezbjeđenje 24 časa, cijena je bila oko 4,20 eura po satu - kazala je ona.

Pojasnila je sudu da je ta cijena bila uporedna, i u skladu. Detaljno je sudu pojasnila kako određuju cijene i da tada uzimaju u obzir i nivo rizika, vrijednost imovine, udaljenost, da li ima smještaj za zaštitare....

Naglasila je da nikad nije razgovarala sa nekim od stečajnih upravnika, ili sa sudijom. Kazala je da je za nju svejedno ko je iza ugovora te druge strane, tačnije da su sva lica za nju ista.

- U 80 odsto slučajeva na potpisivanje ugovora ne budu prisutne obje strane, prvo potpišem ja, pa ugovor ostavimo na lokaciju ili dostavimo putem pošte..- pojašnjava Čelebić.

Ukazala je da u optužnici ima još jedna greška.

- Za dva naša radnika koja su prešla iz jedne forme ugovora o radu na drugu (ugovor za stalno/ ugovor na neodređeno/ugovor na određeno), tužilaštvo uzima samo taj poslednji ugovor i time insuinira da oni do tog trena nisu bili radno angažovani, a to nije tačno, imamo svu dokumentaciju - naglasila je ona. 

Na pitanje sudije Radovića, kazala je da su sada kao firma morali da dižu cijene obeznjeđenja zbog Vladinog programa Evropa sad i drugih elemenata ekonomske priorde koji su nastupili i da je sada minimalna cijena bila oko 5, 20 eura.

Ukazala je da je ona jedina ovlašćena i da je nemoguće da je Darko Perović potpisao ugovor, već da je ona. A on je, kako je detaljno pojasnila, vlasnik druge firme sa kojom imaju određeni  ugovor o saradnji, što podrazumjeva korišćenje tehnike, ljudstva i slično, a sve vezano za rad.

Navodi optužnice:

Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužicu protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, stečajnih upravnika Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, ali i Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Danijele i Dušana Lakovića i preduzeća "Titan security" Podgorica, "Securitas Montenegro" Podgorica, "Top force system" Nikšić i "Ogimar MNE" Podgorica.

Prema optužnici Specijalnog tužilaštva Jovanić je, uz pomoć 11 pripadnika kriminalne organizacije među kojima su stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje u stečajnim postupcima, nezakonito oštetio osam kompanija za više stotina hiljada eura.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 23:43