Ивановић / Фото: Иван Петровић Ипе
07/02/2022 u 18:02 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

У афери "Абу Даби" ни оптужнице ни притвора

Годину дана од почетка истраге некадашњи директор и бивши министри и даље на слободи

Иако је Административни одбор Скупштине крајем прошле прошле године, на предлог СДТ-а, jедногласно усвоjио захтjев за скидање имунитета посланику Демократске партиjе социjалиста (ДПС) Петру Ивановићу због неправилности приликом расподjеле и трошења новца од пољопривредног кредита из Абу Даби фонда, истрага није окончана нити је то тужилаштво до данас предложило да се том бившем министру одреди притвор.

Још увијек се само сумња да jе Ивановић као бивши министар пољопривреде злоупотриjебио службени положаj приликом додjеле средстава краjњим корисницима кредита између Фонда за развоj Абу Даби, као заjмодавца, и Инвестиционо-развоjног фонда (ИРФ), као заjмопримца, из коjег су одобрена новчана средства ради подршке развоjу пољоривреде у износу од 50 милиона америчких долара.

Спорна 23 милиона долара

У оквиру истраге саслушани су и бивши директор Инвестиционо-развоjног фонда (ИРФ) Зоран Вукчевић, бивши министар пољопривреде Будимир Мугоша и процjенитељ Милан Аџић.

Истрага jе покренута у вези са подjелом диjела тог новца у износу од 23 милиона долара, коjе jе Министарство пољопривреде подиjелило за девет црногорских фирми.

Сумња се да су неке од њих, супротно уговору, новац из повољних кредита за коjе гарантуjе држава искористиле за неке друге намjене.

Како нам је незванично потврђено, Ивановић је овим поводом неколико пута саслушаван у Специјалном тужилаштву, а последњи пут и у својству окривљеног, али до оптужења и притвора још увијек није дошло.

Након извиђаjног поступка подниjета jе приjава против Ивановића и других особа због сумње да су злоупотриjебили службени положаj. Достављени су докази уз кривичну приjаву, саслушана су одређена лица у своjству грађана, као корисници кредита, и изузет је дио документациjе. Након тога jе СДТ ангажовало вjештаке коjи су дали прелиминари налаз.

– Постоjи основана сумња да jе Ивановић као министар пољопривреде то своjство злоупотриjебио приликом додjеле кредита краjњим корисницима тако што jе, не поштуjући процедуре и услове из jавног позива, закључио уговоре са овлашћеним заjмопримцима, коjима су додиjељена средства иако ниjесу сви задовољавали услове – изјавио је раније главни специјални тужилац Миливоје Катнић.

Кредит са Фондом из Абу Дабиjа договорен jе 4. jуна 2015. године, а било jе планирано да помоћу тог новца пољопривредни произвођачи развиjу своj бизнис, а тиме и укупну црногорску пољопривреду.

Тада jе у главном граду Уjедињених Арапских Емирата, у сjедишту Абу Даби фонда за развоj (АДФД), потписан споразум о дугорочном кредитирању црногорске пољопривреде у износу од 50 милиона америчких долара. Са представницима АДФД споразум су потписали тадашњи министар пољопривреде Ивановић и предсjедник Одбора директора Инвестиционо-развоjног фонда (ИРФ) Зоран Вукчевић.

Иначе, Абу Даби фонд за развоj jе државна агенциjа коjа углавном обезбjеђуjе концесионе кредите за финансирање економских и социjалних проjеката широм свиjета.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

23. decembar 2024 15:04