Различити разлози су условили да велики број страних држављана последњих година тражи и добије међународну заштиту у Црној Гори. Према подацима надлежног директората Министарства унутрашњих послова, само у последње двије и по године ово право је одобрено за двадесет и седам страних држављана који су се нашли ван земље поријекла, а углавном се ради о људима који основано страхују од прогона због своје расе, вјере, националности, припадности одређеној друштвеној групи или због политичког мишљења. Међутим, међу њима има и оних за којима су расписане међународне потјернице због извршења тешких кривичних дјела.
Из поменутог директората "Дану" је саопштено да Закон о међународноj и привременоj заштити странаца не познаjе термин "политички азил", те да у складу са овим законом не постоjи обавеза селекциjе одлука о одобреноj међународноj заштити по врсти прогона.
Судећи по томе, међу странцима који траже азил у Црној Гори могу се наћи и лица сумњиве прошлости и извршиоци тешких кривичних дјела, као и лица са међународних потјерница. Из полиције нам није одговорено о којим лицима се ради, да ли су та лица из криминалног миљеа, као ни да ли међу њима има оних који се потражују због извршења тешких кривичних дјела, па и ратних злочина.
– Закон о међународноj и привременоj заштити странаца темељи се на потпуноj и инклузивноj примjени Конвенциjе о статусу избjеглица и Заjедничког европског система азила (ЦЕАС), чиjи jе циљ обезбjеђивање праведног и хуманог поступања са странцима коjи траже међународну заштиту – објаснили су нам из надлежног директората МУП-а.
Истовремено, како су додали, странац коjи тражи међународну заштиту дужан jе да сарађуjе са МУП-ом, приложи сву документациjу коjом располаже и изнесе тачне и истините податке коjи се односе на идентитет, узраст, држављанство, породицу, земље претходног боравишта, претходне захтjеве за међународну заштиту, правце путовања, исправе на основу коjих се може утврдити идентитет и разлоге тражења међународне заштите. Приликом одлучивања о основаности захтjева за међународну заштиту министарство прикупља и разматра све релевантне чињенице и околности. Последњу ријеч у добијању азила у Црној Гори има министар правде.
Међу страним држављанима који су прије извјесног времена добили азил у Црној Гори нашао се и контроверзни азербејџански бизнисмен Телман Исмаилов, кога Руска Федерација потражује због сумње у извршење тешких кривичних дјла. У конкретном случају, азербеjџанску милиjардер је устврдио да се нашао на мети руских власти због различитих политичких ставова.