Истражни затвор / Истражни затвор
01/05/2021 u 11:19 h
Жана БојанићЖана Бојанић
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Затворска полиција лани средства принуде користила 71 пут

Како је прецизирано у извјештају о раду за прошлу годину, принуде се односе на примјену физичке снаге, везивање, употребу службене палице и употребу ручног спреја са надражујућим средством
У Управи за извршење кривичних санкција током прошле године средства принуде од стране службеника обезбјеђења употријебљена су у 71 случају. Како је прецизирано у извјештају о раду за прошлу годину, принуде се односе на примјену физичке снаге, везивање, употребу службене палице и употребу ручног спреја са надражујућим средством.
”Средства принуде употребљавана су због спречавања сукоба, спречавања напада на службено лице, спречавања самоповређивања, због пружања отпора, те непоступања по наређењу

Средства принуде употребљавана су углавном због спречавања физичког сукоба између притвореника или затвореника, спречавања напада на службено лице, спречавања самоповређивања, спречавање конфликата и због пружања активног и пасивног отпора, те непоступања по наређењу.
– Због непоштовања правила понашања прописаних Правилником о кућном реду у Управи за извршење кривичних санкција и Правилником о ближем начину извршавања притвора, покренута су 1.092 дисциплинска поступка, и то против притворених лица 222, а против осуђених 870 поступака. Изречена је 751 дисциплинска мјера, од чега 195 притвореним и 556 осуђеним особама. Дисциплинске одговорности ослобођена су 53 лица, и то један притвореник и 52 осуђеника, 160 поступка је обустављено из разлога што су затвореници отпуштени са издржавања казне затвора, па се поступак није могао до краја спровести, а 202 поступка су била у току – пише у извјештају који је потписао директор УИКС-а Милан Томић.
​На пријавницама одузето 1.212 предмета
Службеници обезбјеђења су у вршењу послова обезбјеђења током 2020. године кроз редовну процедуру претреса лица лишених слободе и просторија у којима су ова лица смјештена или њихових заједничких просторија обавили укупно 1.254 претреса.
– На пријавницама УИКС-а кроз редовну контролу лица која улазе у УИКС по разним основама током извјештајне године обављено је укупно 19.520 претреса лица која су дошла у Управу по разним основама. Приликом извршених претреса пронађено је и одузето укупно 1.212 предмета чије држање и употреба нијесу дозвољени у затвору – саопштено је из УИКС-а.
Током године у сва четири затвора – Затвор за дуге казне, Истражни затвор Подгорица, Затвор за кратке казне Подгорица и Затвор Бијело Поље – примљено је укупно 1.761 лице лишено слободе, а отпуштена су 2.042.

У УИКС-у су у извјештајној години регистрована 53 појединачна случаја штрајка глађу ухапшених особа. У Затвору за дуге казне 25 осуђеника је штрајковало глађу (21 из личних разлога, а четири због незадовољства смјештајем у дисциплинско одјељење). У Истражном затвору Подгорица глађу је штрајковало 26 притвореника из личних разлога, док су у Затвору Бијело Поље два лица штрајковала глађу (једно притворено лице због незадовољства смјештајем у дисциплинско одјељење, а једно осуђено лице због незадовољства одлуком суда). У Затвору за кратке казне Подгорица није било случајева штрајка глађу.
– Током трајања штрајка, здравствено стање затвореника је редовно праћено од стране затворских љекара сходно Упутству о здравственој заштити затвореника (осуђених и притворених особа), те другим прописима који ближе регулишу права и обавезе ових лица и поступање надлежних служби у случају штрајка – наводи се у извјештају.
На почетку 2020. године у Управи за извршење кривичних санкција било је смјештено укупно 1.090 особа, а на крају године 810. На дан 1. јануар 2020. године, у затвору за дуге казне, од тога броја, било је 555 мушкараца и 11 жена, у истражном затвору 318 притвореника и 15 притвореница, а у затвору за кратке казне 101 затвореник. У бјелопољском затвору била су 34 притвореника и 46 осуђеника.
– Од укупног броја лица лишених слободе на почетку 2020. године, налазила су се 723 осуђена лица, од чега 632 држављана Црне Горе и 91 страни држављанин, и 367 притворених лица, од чега 267 држављана Црне Горе и 100 страних држављана – предочено је у извјештају о раду УИКС-а за прошлу годину.
Kорона утицала на смањење броја особа лишених слободе
Од укупног броја лица лишених слободе на крају 2020. године, у УИКС-у се налазило 479 осуђених лица, од чега 418 држављана Црне Горе и 61 страни држављанин, и 331 притворено лице, од чега 250 држављана Црне Горе и 81 страни држављанин, наведено је у извјештају.
Појава вируса корона утицала је на смањење броја особа лишених слободе, што је условило забрану пријема нових лица на издржавање казне затвора, осим у случајевима пријема за кривична дјела из области насиља у породици, у циљу спречавања појаве вируса међу затвореничком популацијом.
– Током године у УИКС је примљено 306 страних и 1.455 држављана Црне Горе, а отпуштена су 364 странаца и 1.678 држављана Црне Горе – пише у извјештају.

Задњег дана 2020. године, у затвору за дуге казне било је 396 мушкараца и 13 жена, притвореника је било 296, а притвореница 13, у затвору за кратке казне 38 затвореника, а у бјелопољском затвору 22 притвореника и исто толико затвореника.
Ж.Б.
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 22:06