Dermatolozi dr Elejn F. Kung i dr. Čeril Rosen, kao i ljekar opšte prakse i stručnjak za zdravlje kože dr Hose Mier, upozorili su na dva takva pića koja bi bilo dobro izbjegavati kako bismo spriječili dehidrataciju i prerano starenje.
Slatka gazirana pića
"Iako nije tajna da gazirana pića nisu najzdraviji napici, neophodno je da budete svjesni štete koju mogu prouzrokovati kada je u pitanju naša koža", tvrdi dr Rosen.
Dijetalna gazirana pića, objašnjava on, često nemaju šećer, ali ipak mogu sadržati "hemikalije koje su štetne za tijelo", pa čak i uzrokovati prerano starenje i upalu.
"Hemikalije poput fosfora, kalijuma i kofeina ispiraju minerale iz kostiju i mogu oštetiti ćelije u tijelu", rekla je za SheFinds.
Dr Kung se slaže s dr Rosen i ističe: "Glukoza i fruktoza koje se nalaze u gaziranim pićima vežu se za aminokiseline prisutne u kolagenu i elastinu koji podržavaju dermis, stvarajući napredna jedinjenja glikacije (AGE-e)."
Napominje da glikacija aminokiselina otežava obnavljanje kolagenih i elastinskih vlakana, što pridonosi bržem stvaranju bora i dehidriranoj koži.
Energetski napici
Koža oko očiju je nježna, a kako starimo, normalno je da na tom području gubimo vlažnost. Međutim, umjesto da hidriraju kožu, energetska pića mogu je dehidrirati, upozorava dr Mier.
Česta konzumacija može uzrokovati tamnije podočnjake i više bora.
Energetska pića "tjeraju mozak da ostane budan", ističe dr Mier, što dovodi do lošeg sna i natečenih očiju. Napominje da kofein, koji se često nalazi u energetskim pićima, sprečava sposobnost tijela da ukloni tečnost iz tkiva.
Tečnost se nakuplja u tkivima ispod očiju, uzrokujući njihovo oticanje. Kofein takođe sužava krvne sudove na tom području, kaže on, što povećava protok krvi i još više oticanje.
Dok na neke ljude kofein možda i ne djeluje, drugi su posebno osjetljivi na njega. Poput gaziranih pića, energetska pića imaju diuretski učinak što ih čini ne baš idealnim izborom, čak i ako nam je potrebna dodatna količina kofeina.