- Kada sam prije 14, 15 godina postao javni funkcioner, rekao sam radiću za platu i ništa mimo plate. Za ovaj period predao sam svaki izvještaj ASK-u, u svakom trenutku sam bio spreman da opravdam svaki segment svog života i životnog stila. Osim osnovne plate nisam ubirao ništa, ni ono što me sledovalo po zakonu kao privilegije, tako da nisu svi isti, kazao je Bečić.
Dodao je da je bilo mnogo onih koji su išli suprotnim putem.
Podsjetio je na slučaj "Limenka" gdje brat tadašnjeg premijera kupuje zemljište u centru Podgorice a opštinska vlast nakon što je prešao u privatne ruke "hrli" da podigne vrijednost zemljišta.
- Nikad više ne smije da nam se desi da prodamo određenu imovinu, kao hotel Crna Gora, hotel Ljubović, kamp na Zlatici, za 4 miliona eura, a samo kamp kasnije kupimo za 8 miliona eura, naveo je on.
Bečić je naveo da smo za nekoliko mjeseci postigli mnogo.
- Dva su ključna cilja, dalje dinamiziranje i evropskoig puta i nastavak borbe protiv korupcije, istakao je on.
Poručio je da treba snažiti institucije.
- Ovih dana će biti objavljen novi pravilnik o kontroli imovine policijskih službenika i funkcionera. Ima 99 postupaka koje sprovodi unutrašnja kontrola, 33 su u toku, a u 27 postupka utvrđene su nezakonitosti u odnosu na 43 policijska službenika. Nema privilegovanih, nema igranja sa Crnom Gorom i njenim institucijama, istakao je Bečić.
Kazao je da smo imali izigravanje zakona kada govorimo o definiciji poklona javnog funkcionera.
- Jer i kada su neki slučajevi procesuirani koji su potpuno bili jasni i vidljivi crnogorskoj javnosti, javni funkcioner se pozvao da su to pokloni koje on stekao u privatnom životu, a ne u obavljanju javne funkcije. Nemamo razrađeno to pitanje i moramo jasnije normirati i postaviti granicu između onoga što je poklon u obavljanju javne funkcije i što je poklon koji javni funkcioner dobija u svom privatnom životu. Isto kao imovina, naveo je Bečić.
Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović kazao je da SDT nastoji da bude predvodnik u borbi protiv visoke korupcije.
- Nadam se da smo dosadašnjim radom makar malo promijenili crnogorsku percepciju da visoka korupcija najčešće prolazi nekažnjeno. Naša misija je da svaki slučaj visoke korupcije istražimo, procesuiramo u skladu sa zakonom kako bi na taj način pokazali da niko nije iznad zakona, istakao je Novović.
Izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković navela je da se godinama pa i decenijama čekalo da se desi politička volja koja je potrebna za unapređenje zakona i unapređenje prakse.
- Četiri godine nakon promjene prethodnog režima, jedini ozbiljni rezultati, konkretne rezultate koje možemo da vidimo su upravo rezultati specijalnog tužilaštva. Očekivali smo mnogo više, mnogo više od političara koji su dominantno pričali o tome kako će iskorijeniti korupciju kad budu došli na vlast. Kako će promijeniti zakone, promijeniti sistem, kako će se izboriti sa zarobljenom državom i kako će obezbijediti da na jedan potpuno drugi način budu tretirani kako mediji, tako i nevladine organizacije i da će se obezbijediti da ti zakoni omoguće da stvarno efikasno procesiramo korupciju. Umjesto toga, mnogo veći prioritet je dat političkim, partijskim i ličnim interesima, uhljebljavanju po dubini, nego izmjenama i reformama ključnih antikorupcijskih zakona, navela je Ćalović Marković.
- Nisam čula ni jednog jedinog poslanika koji je rekao da insistira da provjera životnog stila bude uključena u ovaj zakon. Ali znamo odlično koliko je bilo uslovljavanja, ko će da sjedne u koji odbor direktora i da dobije koliko mjesta po dubini. Ko će da dobije koju poziciju u kojem ministarstvu. Zato sam ja jako razočarana time što su reforme nažalost izostale. Jer nama treba taj IBAR i treba nam proces evropskih integracija. Ali trebaju nam i reforme, a ne štrikovi. To je ono što su oni obećavali građanima dok su bili opoziciji. Kad su došli na vlast zadovoljili su se štrikovima. A ja ću vam reći da ovaj zakon koji je u petak usvojen je još gori od onoga zakona koji je usvojio prethodni režim, navela je Ćalović Marković.
Kazala je da su u pitanju kozmetičke promjene.
- Mi smo se nadali da nas dvadesetpetogodišnji rad u ovoj oblasti preporučuje da na neki način učestvujemo u izmjeni ovoga zakona. Mi smo čak i u periodu prethodnog režima učestvovali u izmjeni ovoga zakona. Naravno, da nisu prihvatili sve naše sugestije, ali bar smo bili dio toga procesa. Sad, kad se promijenila vlast, mi nismo imali priliku da učestvujemo u tome. Mi smo imali priliku da pošaljemo pisane komentare i da čitamo izvještaje o tome šta misle o našim komentarima, kazala je ona.
Danas imamo tužilaštvo kojeg se ne plaše novinari i nevladin sektor već kriminalci, to je jedino što je pozitivno, navela je Ćalović marković.
Konferencija se realizuje u okviru projekta "Odgovorno pravosuđe za oznaženu vladavinu prava u Crnoj Gori” koji je podržan od strane Evropske komisije posredstvom Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori.