Да је прекомпозиција политичке сцене извјесна и неизбјежна сматрају и у опозицији и у партијама на власти. Истог става су и аналитичари, а, судећи по изјавама за "Дан", сви су сагласни да у цијелој ситуацији, са неуспјешним преговорима најприје око реконструкције актуелне владе, а онда и о избору нове, највише испаштају грађани. Како истичу наши саговорници, до договора мора доћи што прије, а из појединих партија на власт спомињу средину јануара као вријеме могућег епилог, док из опозиције исти мјесец најављују као кључан за пад Владе.
Посланик Демократског фронта (ДФ) Дејан Ђуровић казао је да након завршетка сједнице парламента сви они који имају добру намјеру и демократски капацитет и који мисле добро Црној Гори морају рачунати на то да Демократски фронт мора бити стуб владе у којој ће владајућа коалиција заједно са мањинама направити чврсту парламентарну већину и стабилну и ефикасну владу.
– Само тако можемо имати политичку стабилност и донијети законе који су пред нама и испунити предизборна обећања грађанима. Доношење закона о поријеклу имовине, обрачун са организованим криминалом и закон о тужилаштву само су дио који се мора одмах наћи пред парламентом и Владом – рекао је Ђуровић.
Аналитичар Андрија Ђукановић каже да је актуелна влада по ријечима многих из владајуће већине већ одавно пала и да је ово што сада имамо само голи страх за гласове.
– Ова влада опстаје по принципу: не смије се оборити влада јер сте онда издајници, не смије се оборити јер онда спречавате подизање плата. У суштини, не зна се ко је већи дилетант тренутно – Влада, парламентарна већина или опозиција. Нормално би било ако сматрате да Влада води државу у пропаст да је оборите и почнете све изнова. Шта добијамо тиме што чувамо владу која је по ставовима, на примјер, ДФ-а иста ако не и гора од претходне – пита Ђукановић.
Ипак, како сматра, њен крај вјероватно ће се десити чим се одиграју неке политичке игре и искалкулише ситуација кад то треба урадити, а што првенствено зависи од партијских интереса, а не од општих.
– Недавно потписани меморандум можда је увод у то. Неке изјаве потписника указују да је нова влада, у ствари, главни резултат тог меморандума. Предсједник државе такође најављује пад Владе. Видјећемо, али обесхрабрује недостатак савјести код политичке елите и изостанак основног осјећаја за општи интерес. С друге стране, можда су најављене реформе буџета добра ствар јер ако се то заиста деси животни стандард грађана би се знатно унаприједио. Не може се ни донијети ваљан закључак од заглушујуће буке на политичкој сцени и опште борбе за гласове која замагљује суштину– закључио је.