Almasa Rizvanović iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost, prezentovala je primjere rodnih aspekata iz nadležnosti lokalne zajednice. Podsjetila je da su rodna ravnopravnost i nediskriminacija na osnovu pola osnovna ljudska prava i da rodna ravnopravnost kao takva podrazumijeva jednako uživanje prava muškarca i žena.
Govoreći o integrisanju rodnih perspektiva, kako navode u saopštenju, istakla je da ona podrazumijeva da se rodna perspektiva mora integrisati u sve javne institucije, mehanizme političkog djelovanja, statistike i politike sa ciljem ostvarivanja rodne ravnopravnosti.
- Rodna ravnopravnost je politički cilj, a integrisanje rodne perspektive sredstvo da se taj cilj ostvari – zato je potrebno ukloniti sistemske i strukturne uzroke rodnih nejednakosti. Tako su preporuke da se rodni aspekt uključi u projektovanje razvoja i planiranje u opštini i u strateške dokumente koji projektuju razvoj opštine (npr. sagledavanje i identifikovanje potreba žena i muškaraca; ravnopravno učešće u utvrđivanju prioriteta i odlučivanje o prioritetima; ljudski resursi kao razvojna komponenta i pokazatelji koji govore o njima), angažovanje stručnog i ekspertskog potencijala žena itd. Kad su u pitanju prostorni urbanistički planovi, prilikom kreiranja i usvajanja planova, potrebno je uključiti posebne potrebe žena i muškaraca, npr. zapošljavanje, pristup uslugama, kulturni život, obrazovanje (teritorijalni razmještaj škola), porodične obaveze, zdravstvena zaštita (tip ustanove, opremljenost, mreža, zdravstvena služba na selu) - kazali su iz GA.
Po pitanju budžeta utvrđeno je, kažu, da je neophodno raditi na rodnoj analizi budžetskih sredstava i njihove namjene, učešću institucionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost u postupku kreiranja budžeta, nadzoru nad trošenjem budžetskih sredstava, sagledavanju efekata budžeta i korišćenja budžetskih sredstava na položaj žena i muškaraca u opštini.
Govoreći o uslovima za razvoj preduzetništva, istaknuto je da je potrebno identifikovati potrebe i probleme lokalnih preduzetnica, njihovo povezivanje, ali i organizovanje edukacija za otpočivanje biznisa.
Trenerica za strateško planiranje, Lidija Brnović, govorila je o značaju obrazovanja u politici i specifičnostima procesa učenja kod odraslih osoba.
Istakla je da je obrazovanje sistemski i organizovan proces u službi vođenja efektivnih politika i ličnog razvoja i osvrnula se na mogućnosti za sticanje znanja i vještina u političkim partijama iz kojih odbornice dolaze. Govoreći o planu razvoja vještina, istakla je da je njihova svrha u postizanju određenih ciljeva koji iako će biti usklađeni sa trenutnim i dugoročnim ciljevima partije, sami plan se oblikuje oko vještina pojedinca/ke.
- Tu je jako važno i lobirati, odnosno, steći vještinu da se na uglađen način ostvare ciljevi partije. Zato stranka mora ulagati vrijeme i resurse kako bi osigurala da svi imaju pristup najefikasnijim resursima za obuku za svoje potrebe. Plan razvoja vještina ujedno pomaže odbornicama da se usredsrede na ono što žele da postignu u kratkom i dugoročnom periodu i omogućava im da isplaniraju akcije koje treba da preduzmu kako bi postigli svoje ciljeve i ciljeve ženskih odborničkih klubova - kazala je ona.
Utvrđeni su znanja i vještine neophodni za uspješno bavljenje politikom, te su kroz praktične primjere odbornice prošle kroz javni nastup, uvjeravanje, istraživanje, prikupljanje sredstava, lobiranje, pregovaranje, odnose sa medijima, planiranje događaja, upravljanje kampanjom i grassroots organizovanjem.
Aktivnost je dio projekta “Platforma za kreiranje mreže ženskih odborničkih klubova u Crnoj Gori” koji Građanska alijansa sprovodi uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.