Ministar vanjskih poslova ocijenio je da je dvodnevna posjeta naše delegacije Briselu bila izuzetno uspješna. On je kazao da su se od svih sagovrnika čule poruke ohrabrenja i optimizma, kao i da proširenje EU ne samo živo, već i veoma realistčno i
moguće.
Naš šef diplomatije tokom posjete Briselu susreo se sa visokim predstavnikom za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku EU Žozepom Boreljom, izvjestiocem Evropskog parlamenta Toninom Piculom i komesarom za susjedstvo i proširenje Oliverom Varheljijem, diplomatskim savjetnicima predsjednice Evropske komisije, Evropskog savjeta, evropskim parlamentarcima Toninom Piculom, Vladimirom Bilčikom, kao i specijalnim izaslanikom Miroslavom Lajčakom.
Takođe, Ivanović je imao niz bilateralnih susreta sa kolegama ministrima drugih država.
- Crna Gora se izuzetno dobro kotira i to je primijećeno na sastanku koji sam pomenuo. Naročito je upućena pohvala Crnoj Gori zbog njene stoprocentne usklađenosti sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU i u tom kontekstu sam i ja u svom izlaganju istakao upravo tu činjenicu i zatražio od zemalja, naših partnera da Crna Gora dobije status posmatrača u Savjetu za vanjske poslove EU. Takva ideja je podržana od strane mnogih država članica i ja sam siguran da će biti i realizovana.
Na svim sastancima, naveo je Ivanović, ponovljena je čvrsta opredijeljenost nove vlade procesu evropskih integracija, a sa druge strane Crna Gora je dobila poruke ohrabrenja da, ukoliko ispunimo kriterijume, vrata Evropske unije su širom otvorena za Crnu Goru.
- Postoji optimizam i riješenost u Crnoj Gori da se imenovanja u pravosuđu dese do kraja godine u parlamentu. To je nešto što će nam, svakako, pomoći u ispunjavanju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, to će biti odlučujući korak za dalji napredak Crne Gore i to je nešto na šta smo ohrabreni u svim razgovorima - naveo je ministar.
On je učestvovao i na sastanku grupe "Prijatelji Zapadnog Balkana", koja okuplja države EU koje sa izuzetnim optimizmom i entuzijazmom gledaju na proširenje. Na tom sastanku razmatrani su predlozi i mogućnosti za tzv. postepeno priključenje država Zapadnog Balkana.
- Mi smo i tu istakli nekoliko prioriteta, za koje smatramo da su izuzetno važni. To je, između ostalog, status posmatrača u Savjetu za vanjske poslove ali i brojne druge inicijative, kao što je priključenje jedinstvenom tržištu, priključenje programu SEPA i druge inicijative koje se tiču infrastrukturnih projekata. Mogu reći da je sve na nama i ako mi sprovedemo odlučujuće korake u reformama, njihova podrška neće izostati - zaključio je ministar vanjskih poslova Ivanović.