Виjест о формирању заjедничког Директората за Црну Гору и Србиjу у Генералном директорату за проширење Европске комисиjе (ЕК) одjекнула jе нашим jавним мњењем уз jедно тенденциозно тумачење да jе то, наводно, доказ да Европскоj униjи (ЕУ) Црна Гора ниjе приоритет. Међутим, како jе у међувремену и потврђено из ЕК, ова техничка и унутрашња организациона измjена сама по себи не треба да буде повод за забринутост ако се сагледа у свом пуном и изворном контексту, казао је за "Дан" Петар Марковић, шеф Сталне мисије Црне Горе при ЕУ. Он не види опасност по Црну Гору од те измjене у ЕК, већ напомиње да треба наставити са залагањима на испуњавању мјерила и потенцирањем принципа регате и индивидуалних заслуга.
– Задатак наше дипломатиjе у свjетлу ове измjене остаjе да се прилагоди новоj организациjи вођења преговора Комисиjе тако што ће се интензивно старати да нова организациона структура не производи неповољне политичке последице. Парни директорати ће вjероватно довести до тенденциjе поређења резултата у државама коjима се баве. Али тога jе, будимо искрени, било и раниjе. Зато у наредном периоду морамо са посебном пажњом ослушкивати шта раде наши сусjеди и потрудити се да очувамо компаративне предности коjе нас чине наjнапредниjом земљом кандидатом за чланство. За систем у цjелини не видим опасност од ове измjене у ЕК ако наставимо са испуњавањем преузетих обавеза и ако увиjек и свуда потенцирамо принцип регате и индивидуалних заслуга сваке државе кандидата, уз стратешко снажење комуникациjе са институциjама ЕУ и државама чланицама и наставак кадровског jачања Мисиjе Црне Горе при ЕУ, коjе jе у току. Институциjе ЕУ биле су и остаjу наши главни савезници на путу ка чланству – рекао је Марковић.
Он је додао да од прољећа траjе унутрашња реорганизациjа Генералног директората, која jе уjедно и резултат велике флуктуациjе кадрова коjа ни ЕК ниjе страна, са jедне стране, али и последица нове методологиjе преговарања, са друге стране.
– До ове године, свака jе земља у процесу приступања имала своj директорат, али су већ раниjе поjедини службеници истовремено били задужени, на примjер, и за Сjеверну Македониjу и за Албаниjу. Након усваjања нове методологиjе, у Генералном директорату за проширење су одлучили да се оваj де факто парни приступ прошири и на остале тако да Црна Гора и Србиjа, као jедини кандидати коjи воде преговоре, буду обjедињене, Сjеверна Македониjа и Албаниjа, као кандидати за чланство коjи jош увиjек ниjесу започели преговоре о чланству, формализуjу своjу обjедињену jединицу, а да се за Босну и Херцеговину и Косово, као потенциjалне кандидате за чланство, на сличан начин формира заjеднички директорат. Дакле, нема говора о стављању Црне Горе у други план – истакао је Марковић.
Портпарол Европске комисиjе Ана Писонеро Хернандез саопштила је прије два дана да су Црна Гора и Србиjа тренутно у приступним преговорима, те да је приступање процес заснован на индивидуалним заслугама, а да темпо преговора зависи приjе свега од напретка у фундаменталним реформама.
Поводом спаjања jединица за Црну Гору и Србиjу у Генералном директорату, казала је да ЕК не коментарише промjене у унутрашњоj организациjи, истичући да Комисиjа организуjе службе на основу процjена коjе се односе на обим посла, ефикасност и кохерентност.