On je u razgovoru za "Dan" istakao da vladajuća većina u Crnoj Gori, uprkos izazovima i odlukama poput rekonstrukcije Vlade i usvajanja različitih rezolucija, nije ugrozila evropski put zemlje.
– Naprotiv, ove političke odluke mogu se tumačiti kao dio demokratskih procesa unutar države koja se trudi da balansira unutrašnje interese s obavezama prema Evropskoj uniji. Rekonstrukcija Vlade, na primjer, može da omogući širu političku podršku za reforme neophodne za nastavak evropskih integracija, dok rezolucije osjetljivih pitanja mogu biti odraz političke zrelosti i spremnosti da se suoči s istorijskim i aktuelnim izazovima – kaže Albijanić.
Ovaj odbornik Demokrata navodi da iako su neke odluke izazvale kontroverze i otvorile pitanja o političkoj stabilnosti, one su u suštini dio procesa koji Crnu Goru približava evropskim standardima vladavine prava, ljudskih prava i demokratije.
– Evropska unija nastavlja da podržava Crnu Goru na njenom reformskom putu, a vladajuća većina, uprkos kritikama, pokazuje spremnost da se prilagodi i nastavi sa reformama u skladu sa evropskim vrijednostima. Ove odluke, iako složene, nisu narušile ključne odnose s Evropskom unijom, već su dio dinamičnog procesa koji prati svaku zemlju na putu ka članstvu u EU. Iako se stiče utisak da pojedini političari svojim izjavama ili potezima možda dovode u pitanje posvećenost Crne Gore evropskom putu, važno je napomenuti da su ovakvi stavovi često motivisani kratkoročnim političkim interesima ili željom za pridobijanjem određenih biračkih grupa, a ne stvarnim namjerama da se zaustavi evropska integracija zemlje. Evropski put Crne Gore ostaje strateški cilj većine političkih aktera i građana, a trenutna politička dinamika je dio demokratskog procesa u kojem različiti glasovi imaju priliku da se čuju. U suštini, opredjeljenje prema članstvu u EU i dalje je dominantan pravac crnogorske politike – kaže sagovornik "Dana".
Albijanić ističe da je teško sa sigurnošću predvidjeti hoće li trenutna Vlada Crne Gore izdržati do kraja mandata, s obzirom na političku nestabilnost i izazove s kojima se suočava.
– Međutim, ako uspije da očuva unutrašnju koheziju i obezbijedi podršku za ključne reforme, postoji mogućnost da značajno doprinese napretku na evropskom putu. Ipak, ulazak u EU je dugotrajan proces koji zahtijeva kontinuirani napor više vlada, a ne samo jedne, tako da je malo vjerovatno da će ova Vlada sama završiti taj proces, ali može postaviti čvrste temelje za buduće korake prema članstvu – naglašava Albijanić.