ilustracija / - SCOTT GRAHAM/UNSPLASH
26/12/2024 u 16:22 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Odluke Vlade sa današnje sjednice

Vlada Crne Gore je, na današnjoj 63. sjednici kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, usvojila više odluka.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o otvorenim investicionim fondovima sa javnom ponudom.

- U diskusiji je istaknuto da propis ima za cilj da obezbijedi usklađen i strog regulatorni i nadzorni okvir za djelatnosti svih društava za upravljanje otvorenim investicionom fondovima s javnom ponudom koji posluju u Crnoj Gori. Zakon teži uspostaviti okvir koji omogućava rješavanje potencijalnih rizika koji bi mogli proizaći iz djelatnosti ovih društava i obezbjeđuje efikasno praćenje tih rizika od strane Komisije za tržište kapitala, kao nadzornog organa. Svrha Predloga zakona je takođe i usklađivanje sa zakonodavstvom Evropske unije koje uređuje ovu oblast (poglavlje 9. Finansijske usluge), usklađenost rada Komisije, prevashodno uključujući regulatornu funkciju i funkciju sprovođenja zakona. Predlogom zakona se da dodatno uređuju one regulatorne aktivnosti koje su najvažnije za zaštitu investitora, odnosno pravično i uređeno trgovanje udjelima otvorenih investiionih fondova sa javnom ponudom - naveli su iz Vlade.

Utvrđen je Predlog zakona o finansijskim konglomeratima. Zakon se predlaže u cilju ispunjenja preuzetih obaveza u postupku pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, vezanih za pregovaračko Poglavlje 9 – Finansijske usluge. Njime se vrši usaglašavanje sa Direktivom 2002/87/EZ Evropskog parlamenta i Savjeta od 16. decembra 2002. godine o dodatnom nadzoru kreditnih institucija, društava za osiguranje i investicionih društava u finansijskom konglomeratu.

-Novim zakonom se uvodi efikasna supervizija finansijskih konglomerata velikih finansijskih grupa koje su aktivne u različitim finansijskim sektorima (bankarstvo, investicione usluge i osiguranje), u cilju veće finansijske stabilnosti i zaštite potrošača. Ovim zakonom se uvodi obavezna dodatna supervizija, odnosno nadzor nad poslovanjem finansijskog konglomerata od strane organa nadležnih za superviziju, odnosno nadzor regulisanih subjekata (kreditna institucija, investiciono društvo, društvo za osiguranje, društvo za reosiguranje, društvo za upravljanje otvorenim investicionim fondovima sa javnom ponudom, odnosno društvo za upravljanje alternativnim investicionim fondovima i društvo za upravljanje penzionim fondovima) od Centralne banke Crne Gore, Agencije za nadzor osiguranja i Komisije za tržište kapitala. Uvode se posebni zahtjevi za adekvatnosti kapitala, kao opšti zahtjev koji integriše sve sektorske zahtjeve adekvatnosti kapitala kojima grupa podliježe - saopštili su iz Vlade.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o izgama na sreću. Novim Zakonom će se stvoriti osnova za dalje jačanje mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma u crnogorskom sektoru igara na sreću. Takođe, obezbijediće se kvaltetnija kontrola rukovodećih lica kod priređivača, kao i efikasnije praćenje tokova novca i navika klijenata priređivača/igrača.

-Donijeta je Nacionalna strategija razvoja digitalnog zdravlja 2024-2028. godine, sa Akcionim planom za period 2024-2025. godine. Strategija predviđa niz mjera i inicijativa koje će zdravstveni sistem učiniti modernijim, efikasnijim i dostupnijim građaninu. Poseban akcenat je stavljen na uvođenje naprednih tehnologija kao što su telemedicina, mZdravlje i primjena vještačke inteligencije koje će omogućiti da zdravstvena zaštita postane dostupnija i efikasnija, naročito u udaljenim i manje dostupnim dijelovima Crne Gore - naveli su u saopštenju.

Vlada je u svojila Program razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD II – 2014-2020 verzija 1.7. U diskusiji povodom ove teme je naglašeno da je cilj izmjene Programa da pripremi crnogorske poljoprivrednike za ulazak u EU, na način što će sredstva iz IPA II – oblast poljoprivrede i ruralnog razvoja iskoristiti u što većoj mjeri, a što će za posledicu imati unapređenje kvaliteta proizvoda, povećanje obima proizvodnje, veću konkurentnost i dostizanje EU standarda bezbjednosti hrane u primarnom i prerađivačkom sektoru.

-Usvojena je Informacija o polaznim osnovama za realizaciju emisije državnih obveznica na domaćem tržištu u 2025. godini. Nakon svih urađenih analiza, zaključeno je da emisiju državnih obveznica primarno treba sprovesti vanberzanski kroz mrežu poslovnih banaka u Crnoj Gori, tako što će se upis državnih obveznica vršiti na šalterima poslovnih banaka, i na taj način pojednostaviti cijeli proces odnosno obezbijediti što veća dostupnost upisa državnih obveznica. Planirano je da se upis državnih obveznica sprovede u dva kruga, i to prvi krug za stanovništvo, odnosno fizička lica (punoljetni državljani Crne Gore i potencijalno punoljetni strani državljani koji su rezidenti Crne Gore), i drugi krug za profesionalne investitore i druga pravna lica, u slučaju da cjelokupna emisija nije upisana u prvom krugu- navode iz Vlade.

Imajući u vidu da su Predlog Zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu i Predlog Odluke o zaduživanju Crne Gore za 2025. godinu u proceduri usvajanja, te su samim tim podložni promjenama, usvojeni su zaključci kojma se predviđaju samo polazne osnove kako bi Ministarstvo finansija moglo da uđe u proceduru pregovaranja i priprema da bi, u trenutku kada navedena akta budu usvojena, moglo bez odlaganja da se pristupi samoj emisiji obveznica u skladu sa ovlašćenjima i ograničenjima propisanim Zakonom o budžetu Crne Gore za 2025. godinu i Odlukom o zaduživanju Crne Gore za 2025. godinu, te na osnovu posebne odluke Vlade Crne Gore u skladu sa navedenim aktima.

-Vlada je usvojila Informaciju o aktivnostima u oblasti koncesija za istraživanje i proizvodnju čvrstih mineralnih sirovina. U Informaciji se navodi da Vlada preko resornog ministarstv ima zaključen 51 ugovor o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju čvrstih mineralnih sirovina. Predmet ugovora su sljedeće mineralne sirovine: ugalj, crveni boksiti, olovo-cinkova ruda, tehničko-građevinski kamen, arhitektonsko- građevinski kamen, bijeli boksit i bentonit (glina). Stalni dio koncesione naknade za 2024. godinu iznosi 3.431.193 eura, dok je promjenjivi dio koncesione naknade za 2023. godinu 2.036.196 eura. Ukupna koncesiona naknada (SDN + PDN) za posljednje tri godine, po godinama iznosi: za 2021. godinu 3.951.326 eura, za 2022. godinu 4.519.137 eura, za 2023. godinu 5.408 647 eura. Na osnovu navedenih podataka zaključuje se da iz godine u godinu raste ukupan iznos koncesione naknade, u 2023. godini u odnosu na prethodnu (2022) za oko 19.7 odsto” - dodaju u saopštenju.

Usvojeni su predlozi za preusmjerenje sredstava sa Tekuće budžetske rezerve. U tom kontekstu, odobreno je 50.000 eura za Jedriličarski savez Crne Gore i 100.000 eura za Odbojkaški savez Crne Gore. Takođe, za finansiranje izgradnje tribina i fudbalskog terena FK „Dečić“ Vlada je odobrila iznos od 100.000 eura.

Vlada je dala saglasnost za finansiranje odnosno sufinansiranje izgradnje i adaptacije sportskih objekata u ukupnom iznosu od 77.000 eura, za sljedeće projekte:

• Izgradnja košarkaškog terena u mjestu Rudo Polje, MZ Trebjesa, opština Nikšić, u iznosu od 27.859 eura,

• Adaptacija atrijuma JPU „Dragan Kovačević“, opština Nikšić, u iznosu od 13.552 eura,

• Adaptacija i opremanje fiskulturne sale JU OŠ „Šćepan Đukić“ Lijeva Rijeka, Glavni grad Podgorica, u iznosu od 35.588 eura.

Usvojena je Informacija o preusmjeravanju neutrošenih sredstava u Kapitalnom budžetu Uprave za saobraćaj za 2024. godinu za potrebe plaćanja eksproprijacije na dionici autoputa od Mateševa do Andrijevice u ukupnom iznosu od 22.499.302 eura.

, Vlada je prihvatila Predlog za finansiranje Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata i antifašista Crne Gore, Saveza organizacija boraca NOR-a Crne Gore i Udruženja boraca ratova od 1990. godine Crne Gore u ukupnom iznosu od 116.000 eura. Za Savez udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata i antifašista Crne Gore i Savez organizacija boraca NOR-a Crne Gore, u skladu sa pravilima pomoći male vrijednosti (de minimis), odobreno je po 38.000 eura, dok je za Udruženje boraca ratova od 1990. godine Crne Gore odobreno 40.000 eura.

Usvojena je Srednjoročna strategija upravljanja dugom za period 2025-2027. godine.

Vlada je usvojila je Informaciju o rješavanju problema prevoza učenika gdje nema organizovanog javnog prevoza, posebno u ruralnim područjima i dodjeli vozila školama na teritoriji Crne Gore. Tim povodom data je saglasnost na raspolaganje 48 vozila osnovnim školama i jednog vozila srednjoj mješovitoj školi za potrebe prevoza učenika. U diskusiji je istaknuto da su Zakonom o budžetu za 2023. i 2024. godinu opredijenjena sredstva za nabavku novih vozila putem finasijskog liziniga, te je shodno tome Uprava za državnu imovinu sporovela dva postupka javnih nabavki kroz koje je nabavljeno ukupno 49 vozila. Ustupanjem ovih vozila školama, uz nabavku vozila iz 2021. godine, vozni park škola sada broji 129 vozila, čime je problem prevoza učenika prije svega iz ugla bezbijednosti riješen u preko 90% ustanova, a biće ostvarene i značajne uštede kada su u pitanju održavanje, servis i ostali troškovi,

Utvrđen je i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom okviru kvalifikacija. Zakon ima za cilj stvaranje uslova za obezbjeđivanje i unapređivanje kvalifikacija u Crnoj Gori. Predlogom zakona prepoznati su integrisani studijski programi obima 300 ECTS, odnosno 360 ECTS, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju. Pored, Predlogom zakona uvode se mikrokvalifikacije, kao novi tip kvalifikacija, koje predstavljaju stečeno znanje vještine i kompetencije koje polaznik stiče na osnovu jednog ili više ishoda učenja nakon završenog programa obrazovanja kod licenciranog organizatora obrazovanja, koji se donosi u skladu sa posebnim propisom, a dokazuju se potvrdom o stečenoj mikrokvalifikaciji i uvažavaju u postupku sticanja nacionalne stručne kvalifikacije i kvalifikacije nivoa obrazovanja.

Vlada je utvrdila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnim stručnim kvalifikacijama. Cilj izmjena i dopuna Zakona je kvalitetnije uređivanje oblasti sticanja nacionalnih stručnih kvalifikacija u cilju daljeg razvoja cjeloživotnog učenja, povezivanje formalnog obrazovanja sa neformalnim učenjem, priznavanje neformalnog i informalnog učenja i ranije stečenih znanja, što će omogućiti vidljivost kvalifikacija koje pojedinac posjeduje, a samim tim olakšati njegovo zapošljavanje, bolji položaj na tržištu rada i mobilnost. Pojedine odredbe se jasnije definisšu u cilju otklanjanja određenih nejasnoća koje su uočene u dosadašnjoj primjeni važećih zakonskih rješenja, a uvodi se i nova vrsta kvalifikacija – mikrokvalifikacije.

Ovakav tip kvalifikacija je u skladu sa Preporukom o evropskom pristupu mikrokvalifikacijama za cjeloživotno učenje i zapošljivost, koju je donio Savjet Evropske unije 2022. godine, a kojom se nastoji poduprijeti razvoj, sprovođenje i priznavanje mikrokvalifikacija, kvalitet njihovog sticanja i transparentnost tog postupka. Uvođenjem mikrokvalifikacija ciljano se pomaže pojedincima u sticanju znanja, vještina i kompetencija koje su im potrebne za lični i profesionalni razvoj. Radi se o kvalifikacijama male kreditne vrijednosti, ali koje treba da omoguće brže sticanje novih znanja, vještina i kompetencija koje su potrebne tržištu rada.

“Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, u cilju usaglašavanja sa Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Predlogom zakona se usklađuje pojam klasifikacioni period sa Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju, kojim je propisano da obrazovno–vaspitni rad (nastavna godina) obuhvata dva klasifikaciona perioda (polugodišta). U skladu sa predloženim izmjenama, klasifikacioni period predstavlja polugodište, umjesto ranijeg definisanja da isti predstavlja dio polugodišta (nastavne godine)”, dodaju u saopštenju.

Osim toga, u cilju navedenog usaglašavanja, predlaže se izmjena čl. 48 i 49 Zakona, odnosno propisuje da se ocjenjivanje učenika svih razreda vrši u toku klasifikacionog perioda, odnosno na kraju svakog klasifikacionog perioda utvrđuju ocjene iz nastavnih predmeta, vladanja, kao i opšti uspjeh. Predlogom zakona precizirana je odredba člana 79 stav 2 Zakona, kojim je definisan broj časova koji su nastavnici razredne nastave dužni da ostvare u okviru četrdesetočasovne radne nedjelje, tako što će norma (neposredni rad sa učenicima) biti od 15 do 19, umjesto dosadašnjih od 16 do 19 časova.

Vlada je usvojila Informaciju o obezbjeđivanju sredstava za otpočinjanje postupka eksproprijacije nepokretnosti u zahvatu Faze II Aerodroma Tivat na lokalitetima KO Đuraševići i KO Mrčevac. Za potrebe eksproprijacije opredijeljen je iznos od 11 miliona eura.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
26. decembar 2024 16:23