Предсједник парламента Алекса Бечић је, након састанка са парламентарном већином, казао да су свједочили конструктивној атмосфери, те да су сви спремни да иду ка рјешењу.
- Имамо позитиван корак напријед када је у питању редован рад парламента. Код свих је влада жеља да се парламент врати функционисању у пуном капацитету. Договорили смо да тај процес иде фазно и да у наредна два мјесеца одржимо двије сједнице - додао је он.
Како је истакао, прва ће бити заказана за 12 новембар, а друга у децембру.
- Предмет рада прве сједнице, у складу са минимумом сагласја, је предлог закона о допуни Закона о локалној самоуправи којим се омогућава обједињавање локалних избора ове и наредне године за мај наредне године. За то постоје све формално правне претпоставке. Предлог тог закона ће омогућити да се избори на Цетињу, у Мојковцу, Петњици, Улцињу и Подгорици обједиње и сви заједно буду одржани крајем наредне године - рекао је он након састанка.
Бечић је нагласио да, имајући у виду, проблематику спорта и допинга и однос нашег ресорног министарства према томе, потрудиће се да створе формално правне претоставке да разматрају и измјене и допуне Закона о спорту.
- У предлогу дневног реда наћи ће се и пет тачака које ће се бавити имунитетским питањима које смо добили од Административног одбора, а у дијелу да се скине или не скине имунитет одређеним посланицима. Има и тачака дневног реда о којима предсједник Скупштине не одлучује. То су три интерпелације, Предлог за покретање поступка за утврђивање да ли је предсједник Црне Горе прекршио Устав, предлог који је поднијела опозиција, и тачка Избори и именовања и разрјешења - навео је он.
Бечић је рекао да ће се у оквиру тачке Избори и именовања и разрјешења наћи и питања из кадровске проблематике, за која су претходно и матични одбори утврдили предлоге.
- За сада имамо један предлог Административног одбора за промјену једног члана ДИК-а, тј. утврђивање те промјене.
Састанак код предсједника Скупштине и парламентарне већине почео је данас у 14 сати.
Како је раније портал Дана објавио, састанак је заказан како би владајућа већина постигла договор око наставка рада Пленума и доношења стратешки важних закона и одлука, који су најављивани и обећани грађанима у циљу бољег и квалитетнијег живота.
С обзиром на чињеницу да црногорски парламент у претходних скоро пет мјесеци није засједао, да је његов рад најприје бојкотовала највећа опозициона партија ДПС, па потом и најбројнија партија власти Демократски фронт (ДФ), и да скоро 70 закона чека на разматрање, односно усвајање, из ДФ-а су прије два дана најавили повратак у парламент и гласање закона који су у интересу грађана.