Упркос интензивним преговорима између Владе и скупштинске већине који су се одвијали у претходних пар дана, промјене у извршној власти неће бити убрзо договорене, сматрају политички аналитичари. Како је казао аналитичар Божидар Чолаковић, прва рунда преговора је протекла, као и свака почетна рунда, очекивано – успостављањем почетних позиција преговарача, упознавања са захтјевима и томе слично.
– Следећа фаза, у зависности од одговора оног коме су захтјеви коалиционих партнера упућени, могла би пружити одговор на квадратуру круга односа у владајућој већини. Динамика преговора, а самим тим и датум до ког би се могла десити реконструкција Владе, зависиће од спремности на компромис учесника преговора, односно од комбинаторика појединих партија и коалиција. Инсистирање на максималистичким захтјевима било ког од учесника сасвим сигурно неће позитивно утицати на брзину постизања договора. Уколико постоји спремност на договор о редефинисању односа између чланица владајуће већине, крај октобра није нереалан датум. Међутим, искуство досадашњих дешавања на политичкој сцени у донекле сличним околностима учи нас да брзина преговарања никад није била јача страна – казао је Чолаковић.
Како је додао, позитиван исход преговора и избор Тужилачког савјета учврстили би позиције владајуће већине, тим прије што се од појединих учесника преговора могло чути да би у финални документ о договору требало унијети да пријевремених избора неће бити до редовних 2024. године.
– Са друге стране, позитиван исход преговора који би резултирао договором о реконструкцији Владе представљао би квалитативни искорак на политичкој сцени и прилог за тврдњу о сазријевању свих актера – сматра наш саговорник.
Из савеза грађана Цивис саопштено је да сматрају да су избори као опција у актуелном политичком тренутку политички авантуризам јер систем Демократске партије социјалиста још није демонтиран.
– Њихов огромни капитал још је неокрњен, а они су на слободи. Због тога би избори за посљедицу могли имати задржавање таквог стања или нову шансу за политичке предаторе и мешетаре који цијене да је политика пут за стицање богатства, а не дјелатност која има за циљ бољи живот грађана и стабилност државе – саопштили су из Цивиса.
Како су истакли, у Црној Гори има довољно неспорних интелектуалаца, те да то што је већина њих препозната и по политичком ставу или припадности некој од политичких опција не смије бити препрека за њихов ангажман у Влади.
Предсједник Демократске партије Фатмир Ђека сматра да је сваки покушај реконструкције Владе узалудан посао. Према његовим ријечима, чињеница да се само десет мјесеци од формирања разговара о реконструкцији тренутне владе евидентно је признање неуспјеха од стране оних који је и даље већински подржавају у парламенту.
Функционер Социјалдемократа (СД) Марко Ракочевић оцијенио је да од експертске владе није остало ништа.
– Криjу се иза експертског концепта. А експерти су jедино у запошљавању по дубини – навео је Ракочевић.