
Na preglede i intervencije kod kardiologa i kardiohirurga Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) čeka oko 200 oboljelih, dok pomoćnica direktora za kontrolu kvaliteta ustanove Žanka Cerović kaže za "Dan" da se tek oslobodilo odjeljenje kardiologije od kovid pacijenata i da će od četvrtka započeti redovne procedure. Ona ističe da gužve moraju da postoje s obzirom na pritisak i potrebe građana u prethodnih godinu dana.
Cerović napominje da pacijenti najčešće čekaju na pregled kod kardiologa i gastroenterologa. Podaci sa liste čekanja KCCG pokazuju da građani najčešće čekaju na određene zahvate za aritmije srca, srčanih smetnji i zastoja. Na Klinikama za onkologiju, ortopediju i očne bolesti nema lista čekanja.
– Tek smo sada oslobodili kardiologiju od kovid pacijenata, trenutno se priprema i kreči taj dio ustanove kako bismo mogli da započnemo sa prijemom kardioloških pacijenata. Moramo da napomenemo da hitni pacijenti nijesu čekali na liječenje. Tu spadaju procedure za pacijente sa infarktima i drugim srčanim smetnjama koje su istog trena rješavane. Pacijenti koji zahtijevaju temeljno liječenje, biće zbrinuti nakon što dođe do stabilizacije epidemije. Od početka tih procedura će imati koristi prvo pacijenti, a onda i ljekari kojima se nagomilao posao. Imamo situaciju da preko 30 odsto građana koji zakažu preglede u KCCG ne dođu na termin, a pritom ga ne otkažu. Zbog toga se najčešće i dešava da imamo liste čekanja, jer neko kome treba pregled i ko ne ode kod privatnika, ne može da zakaže. Jedan dio njih sigurno završi pregled, ili preko Urgentnog centra ili na drugi način, ali apelujemo na njih da putem telefonske linije otkažu termin kako bismo dali mogućnost ostalim građanima da dođu do specijaliste. Time svi treba da pokažemo odgovornost – kaže Cerović.
Ona navodi da je smanjen broj žalbi građana Zaštitniku prava pacijenata, ali da je jasno da postoje liste čekanja koje će biti uskoro riješene.
– Ne znam precizno koliko građana ukupno čeka u drugim ambulantama, ali to će biti riješeno. Otvaranjem svih klinika za građane stvara se mogućnost da nesmetano obavljamo preglede, tako da neće biti problema. Reorganizacijom i smanjenjem broja zaraženih, ljekari će biti rasterećeniji i moći ćemo da pružimo svu medicinsku pomoć građanima sa hroničnim oboljenjima – kazala je Cerović.
Pacijenti su više puta upozorili da su zbog prekida rada Poliklinike i po godinu dana čekali na pregled u Kliničkom centru.
Prema radnim podacima Ministarstva zdravlja, prošle godine se na kvalitet liječenja i organizaciju žalilo 2002 osobe.
– Prigovori upućeni zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama su se najvećim dijelom odnosili na organizaciju rada zdravstvenih službi, dužinu čekanja na zdravstvene usluge, kvalitet zdravstvenih usluga i na postupke zdravstvenih radnika ili saradnika. Najveći broj prigovora odnosio se na Dom zdravlja Podgorica – 1.340, Klinički centar Crne Gore (KCCG) – 539 i Opštu bolnicu Berane - 54. Te ustanove pružaju najveći broj usluga na godišnjem nivou i proporcionalno navedenom imamo i najveći broj prigovora – naveli su iz ministarstva.