Momčilo Pantelić / novimagazin.rs
29/12/2023 u 07:49 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Uzor i zazor

Najčešće se sugerišu, s jedne strane privrženost nepromjenljivosti granica i rastući otpor spoljnom miješanju u unutrašnje poslove, a s druge strane preveliki upliv krupnog kapitala i vojnih vrhova u političko odlučivanje, drastične socijalne razlike i staleška podvojenost

Piše: Momčilo Pantelić

Baš su prijatni susreti s ljubaznim, predusretljivim i nesvadljivim prolaznicima. I ne zanima nas kakvi su kod kuće, pa čak i kad dočujemo da se ta bogougodna lica prepuštaju svom naličju, bahateći se prema ukućanima i pokućstvu.
Takvim se ispostavljaju i neke države. U stilu spolja gladac a iznutra jadac, raspala se Jugoslavija. Poštovanje koje je uživala napolju nije spriјečilo rast nepoštovanja prema njoj, iznutra.
Ponešto slično, ali srećom i vrlo različito, ispoljava danas Južna Amerika. Ona je najupadljivija i funkcionalna savremena kombinacija spoljnog mira i unutrašnjih nemira.
Pokazalo se to i ovih dana, u dva slučaja. Kad se nekima činilo da će Venecuela vojno upasti u Gvajanu, da bi sebi pripojila njen petrolejski Eldorado, regionalnim posredovanjem je izdejstvovana saglasnost predsјednika Nikolasa Madura i Irfana Alija da je vriјeme za pregovore a ne za sukob.

”I ovdje je pokušana formula „spolja gladac, a iznutra jadac“, ali joj, izgleda, ističe rok upotrebe. Uprkos spoljnom glačanju, ne napredujemo ka EU


Tako je potvrđena dijagnoza da je Južna Amerika zona zdravih odnosa među državama, jer se ne upuštaju u međusobne ratove. Poslednji takav veliki obračun dogodio se 1935. (Bolivija-Paragvaj) a znatno manji 1995. (Peru-Ekvador).
Ali, to je potvrda samo prvog diјela kontinentalnog identiteta, definisanog kao "paradoksalno preplitanje spoljnog mira i unutrašnjeg nasilja". Drugi dio definicije se ispunio u Peruu, gdјe je posliјe dugogodišnje robije na slobodu pušten bivši predsјednik Alberto Fuhimori, osuđen za masovna kršenja ljudskih prava i zločine u progonu ljevičarske gerile.
Cinici kažu da je tako oslobođena jedna ćelija (druga je već popunjena u dvodјelnom, specijalnom zatvoru za bivše predsјednike) za upravo pristiglog njegovog, takođe grešnog, kolegu. Inače, u toj zemlji je pod istragama, za razne zloupotrebe, bilo šest bivših lidera, od kojih se jedan ubio.

image

Ilustracija

- FOTO: PRINTSCREEN/X/PRINTSKRI

Obјe navedene epizode, kao i svojevremena serija pučeva i građanskih ratova, a uz istrajno održavanje mira među državama, potvrđuju da je Južna Amerika fenomen bez presedana u sviјetu. To je jedini mnogonacionalni region koji je stabilniji nego svaka od njegovih 12 članica ponaosob.
A što, istovremeno, pobija i dviјe formule koje važe, praktično, širom sviјeta. Prvo, da spoljna politika proističe iz unutrašnje, i drugo da se samo demokratije ne upuštaju u međusobne ratove.
Svakojaka su objašnjenja za ovu dugu koegzistenciju spoljne uravnoteženosti i unutrašnje neuravnoteženosti, koja su najpedantnije evidentirali univerzitetski profesori sa Floride, Nikolas Teradas i Feliks Martin. Najčešće se sugerišu, s jedne strane privrženost nepromјenljivosti granica i rastući otpor spoljnom miјešanju u unutrašnje poslove, a s druge strane preveliki upliv krupnog kapitala i vojnih vrhova u političko odlučivanje, drastične socijalne razlike i staleška podvojenost.
Poseban problem predstavlja primјena krilatice da desnica akumulira a ljevica distribuira. Argentina je, i u tom pogledu, izuzetno ekstremna.
Novi predsјednik, krajnji desničar, Havijer Milej je od ljevičarskih peronista nasliјedio praznu kasu, hiperinflaciju i masovne demonstracije. Sada zavodi drastične reforme, među kojima su i udvostručenje vriјednosti dolara, smanjivanje socijalnih potpora, poskupljenje javnog prevoza, privatizacija pojedinih kompanija koje su važile za nacionalne simbole…
Nezadovoljstvo građana na čijem je talasu uzletio, sada priјeti i njemu. Ali je i u tom odnosu najavio još jedno odudaranje od prethodnika – proteste će, kaže, odlučno suzbijati makar i surovim mјerama.
Sve to, uz održavanje stabilnih odnosa s kontinentalnim partnerima. Promiјeniće, ipak, dalekometni prioritet, pa će olabaviti veze s Kinom i Rusijom a ojačati sa SAD, čijom valutom bi, kaže, da jednog dana zamiјeni domaći peso.
Izvјesno je, takođe, da neće uobraziti da treba da oko Foklanda (Malvina) ponovo uvede zemlju u rat s Britanijom, koja je oružanom pobјedom 1982. zadržala taj posјed. U međuvremenu, neprestano hvali Margaret Tačer kao ekonomskog idola, iako je ona poslala vojnike na pomenuti sporni arhipelag.
Specifičnosti Južne Amerike navele su neke od njenih obožavatelja da je proglase za uzor u uspostavljanju i održavanju regionalnog mira. Taj uzor može, ali uz zazor prema kombinovanju takvog dostignuća s prenebregavanjem vladavine zakona u domaćem poretku. Neka se, poručuju, način za postizanje spoljnog mira prenese i na unutrašnje uređenje, dakle – bez primјene sile, a uz uvažavanje neprikosnovenih prava građana i čistu računicu.
I ovdјe je pokušana formula "spolja gladac, a iznutra jadac", ali joj, izgleda, ističe rok upotrebe. Uprkos spoljnom glačanju, ne napredujemo ka EU, a vlast nastavlja da se odriče i demokratije i sopstvenih institucija i ustavnih ograničenja predsјedničkih nadležnosti.
A posle ograničavanja medijskih sloboda, upravo je dezavuisana i sloboda izbora potplaćivanjem, neregularnim seobama glasača itd. Zbog toga se opravdano traži ponavljanje izbora u Beogradu.
A stižu i prekori međunarodnih posmatrača. Možda su i oni počeli da zaziru od ovdašnje vlasti čija izborna računica očito odstupa od demokratskih uzora.

novimagazin.rs

(Autor јe spoljnopolitički komentator)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 17:41