Pričešće je jedna od svetih hrišćanskih tajni, a obavlja se na svetoj liturgiji. Najvažnijim momentom tokom ove službe u crkvi se smatra osvećenje hljeba i vina koje vrši sveštenik. Ovim se, prema vjerovanju, oni pretvaraju u tijelo i krv Isusa Hrista.
Primanje pričešća je način da se vjernici sjedine sa Hristom, a mogu mu pristupiti svi koji se za pričest pripreme. Priprema su post i molitva koji čiste dušu, a prije primanja pričesti sveštenik ispovijedi vjernike. U svakoj parohiji se uredi kad je ispovijest - da li poslije večernje službe prethodnog dana ili prije same liturgije istog dana.
U stara vremena, bio je običaj da se vjernici pričešćuju svake nedjelje, a danas se smatra da je važno pričestiti se najmanje četiri puta godišnje. Uz Božić i Vaskrs, pričest se prima i posle Gospojinskog i Apostolskog posta.
Vjernici primaju pričest i na Krstovdan i Usekovanje, a ko želi može da se pričesti i svake nedjelje na liturgiji.
Posebno pitanje odnosi se na žene u menstrualnom ciklusu, a mjerodavnim se smatra mišljenje patrijarha Pavla. On je pisao da tada žena može da ide u crkvu, kao i da cjeliva ikone, ali da ne bi trebalo da se pričešćuje.
Sve eventualne nedoumice, kao i pitanja razrješenja od posta, vjernici treba da provjere sa svojim sveštenikom.