За љетњу туристичку сезону у Плаву може се слободно рећи да је рекордна и да је посјећеност била изнад свих очекивања. То је, у разговору за "Дан", казала директорица Туристичке организације Плав Самира Цановић, додајући да је на подручју општине евидентирано знатно више туриста него него 2019.
-Љетња сезона још траје, туриста има, тако да смо и више него задовољни. Тачан број гостију се не може саопштити због тога што нам издаваоци смјештаја не пријављују госте. Али, према званичним подацима, Национални парк "Проклетије" је до 1.септембра посјетило 16. 859 туриста, што значи 2. 000 више у односу на 2019. Поред наших људи из дијаспоре, било је туриста из Њемачке, Француске, Холандије, Русије, Чешке, Пољске, Словачке, Албаније, с Косова, из Србије и других земаља. Стандардно, највећи број чине туристи из Њемачке. Већином се ради о планинарима које углавном доводи стаза Врхови Балкана која се простире на територији Црне Горе, Косова и Албаније – истакла је Цановић, додајући да је број домаћих туриста поготово порастао након отварања новог пута Подгорица- Гусиње.
Истакла је да је недостатак смјештајних капацитета ограничавајући фактор за развој туризма на подручју Плава.
-У Плаву нема већег хотела. Претпоставка је да има око 300 лежајева које нуде мањи хотели и сеоска домаћинства. Тачан број не можемо рећи, јер већина смјештајних објеката није регистрована. Свакако да би број смјештајних капацитета морао бити већи, с обзиром на то да из дана у дан расте заинтересованост туриста да посјете Плав и Проклетије, што мотивише локално становништво да се бави туризмом, поготово руралним – навела је Цановић, напомињући да је добро што сеоска домаћинства нуде домаћу храну која је врхунског квалитета.
Казала је да у циљу валоризације туристичких потенцијла држава мора дати допринос реализацији крупних инфраструктурних пројекта, нарочито оних који се тичу модернизације путне мреже.
-Један од разлога због којег туристички потенцијали нијесу искориштени на одговарајући начин је неприступачност одређеним дестинацијама, односно то што нема добрих путева. Показало се да је инвестиција као што је изградња пута Подгорица – Гусиње допринијела развоју и валоризацији наших ресурса. Валоризацији Богићевице, планине погодне за развој и љетњег и зимског туризма, допринијела би најављена изградња пута Плав-Дечани. Такође, најављено чишћење Плавског језера допринијело би очувању и потпуној валоризацији. Уколико Влада Црне Горе помогне реализацију тих пројеката, у великој мјери би дала подстицај развоју туризма у Плаву, што би даље утицало да се заустави миграција становништва, поготово из руралних подручја - истакла је Цановић.