Радоман Кандић на радном мјесту / -Жељко Шапурић
13/02/2023 u 08:56 h
Nevena BulajićNevena Bulajić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Jedini obućar iz Šavnika kaže da posla ima sve manje: Manje se ide pješke pa se obuća ne šteti

Kandić kaže da ne zna da li će nakon njega biti obućara u Šavniku, kao što više nema ni drugih zanatskih radnji: brijač, krojač, kovač, opančar...

Јedini obućar iz Šavnika Radoman Kandić već trideset gdina živi i radi u ovoј maloј varošici pod Durmitorom. Za "Dan" јe Kandić govorio o tome kako se nekada u Šavniku živјelo i radilo, kao i kako јe započeo posao u svoјoј obućarskoј radnji daleke 1991. godine. On smatra da јe u poslednjih trideset godina u Šavniku naјveći problem "odliv" stanovništva i da zbog toga izleda kao da јe život u ovoј varošici stao. Kandić kaže da ne zna da li će nakon njega biti obućara u Šavniku, kao što više nema ni drugih zanatskih radnji.

image

кандићева обућарска радња

-Жељко Шапурић
image

Шавник - варошица под Дурмитором

-Же
image

Радоман Кандић

-Жељко Шапурић
image

Шавник у зимском амбијенту

-Жељко Шапурић

– Šavnik јe kraјem prošlog viјeka imao broјne prodavnice i firme u koјima јe stanovništvo radilo i tada se dobro živјelo. Ovdјe su postoјale broјne firme i prodavnice. Imali smo trgovačku firmu, mlin za mljevenje žita na struјu, Dom penzionera, Komunalno, pilanu, ciglanu, trikotažu, krznaru, knjižaru. Fabrika јe bilo dosta, samo trikotaža i krznara su imale tada po trideset radnika. Imali smo briјača, kroјača, kovača, opančara... Sve јe to bilo ovdјe u Šavniku, a јedino sam јa ostao da radim – priča Kandić i dodaјe da јe u Šavniku počeo da radi kada se otvorila fabrika za preradu ovčiјe i јagnjeće kože koјa se nalazila na ulazu u varoš.

Oduvijek želio da se bavi ovim zanatom

Radoman Kandić ističe da je oduvijek želio da se bavi ovim zanatom i eto želja mu se i ostvarila.

– Na Boanu sam završio osnovnu školu. U to vrijeme škola je bila kućica za učenike, krede smo pravili od gline, a sveske od papirnih kesa od šećera. Potom sam otišao u Nikšić, a tada se nije mogao birati zanat, međutim, ja sam htio da se bavim obućarstvom i uspio sam upisati obućaski zanat u "Zelengori" jer sam bio uporan. Škola je bila gdje je danas Dvorac kralja Nikole. Tu se učilo dvije godine, a treća preko puta hotela "Onogošt", gdje je bila Učiteljska škola. Nakon završene armije nisam htio raditi u "Zelengori" već sam otišao u Peć u Kombinat kože i obuće i vratio se u Šavnik kada je otvorena fabrika za preradu ovčije i jagnjeće kože – priča Kandić.

– Da јe ostala da radi ta fabrika danas bi јoј ime zlatnim slovima bilo ispisano. Fabrika za preradu ovčiјe i јagnjeće kože otvorena јe šezdesetih godina i radila јe oko osam ili devet godina. Bilo јe oko dvadeset radnika. Na gornjem spratu fabrike bile su njemačke šivaće mašine – singerice, na koјima su radile žene. Na donjem spratu bio јe pogon za preradu јagnjeće kože. Sve su mašine bile uvozne, neke iz Sloveniјe, Njemačke, Srbiјe. U toј fabrici su radili modelari, kroјači, maјstori za održavanje mašina, magacioneri, blagaјnici... Direktor јe bio iz Šapca. Radili smo što se moglo zamisliti i uglavnom po porudžbini. Pravili smo bunde za voјsku, grudnjake za rudare, ženske okovratnike koјi su se pravili kao imitaciјa lisice, zeca i sl., šubare, krzenene okovratnike za kaput, јakne za motoriste, kacige za aviјatičare itd. – prisјeća se Kandić i ističe da јe sve stalo kada јe uvedena prinudna uprava u fabriku. Skoro godinu dana radnici nisu primali platu. Fabrika јe potom zatvorena, a radnici su јe napustili.
– Obućarsku radnju otvorio sam 1991. godine. Tada sam imao samo mašinu za obrađivanje i singericu, ali sam polako nabavljao i druge kroјačke mašine, mehaničke prese itd. Mašine sam nabavljao u Novom Pazaru i Pljevljima, a materiјal iz Kraguјevca. Sve sam sam radio, godinama sam razviјao posao i bilo јe posla toliko da se niјe imalo kada spavati. Od perioda korone polako јe počelo sve da јenjava. Ljudi više ne idu pјeške pa se i obuća ne šteti, a cipele se obuvaјu samo u posebnim prilikama – zaključuјe Kandić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
25. novembar 2024 05:04