Oronuli i devastirani pogoni na Rudešu / Darko Jovović
03/09/2022 u 07:30 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Neuspješne privatizacije zatvorile fabričke pogone na Rudešu

Očigledno je da država nije imala odgovarajuću strategiju za oživljavanje posrnule privrede, što nas je i dovelo do ovakvog stanja, o čemu svjedoči i Industrijska zona na Rudešu, kazao je Vuko Todorović

Uništeni i devastirani objekti fabrika celuloze i papira, Polimke, Ciglane, Gumiga i Obodovog pogona u Industrijskoj zoni na Rudešu dokaz su da u Beranama nije uspjela nijedna privatizacija privrednih kolektiva u kojima je nekad radilo blizu deset hiljada radnika. Trenutno je van funkcije i Rudnik mrkog uglja, bez velikih izgleda da u jami Petnjik ponovo počne proizvodnja. U Beranama su ugašeni i nekadašnje Šumsko preduzeće, AD "Izgradnja", preduzeće "Agropolimlje", dok mljekara "Zora" radi minimalnim kapacitetom.

image

Zatvorene fabrike simbol nesupješne tranzicije

Darko Jovović

Predsjednik Opštine Vuko Todorović smatra da uzroke ovakvog stanja, prije svega, treba tražiti u činjenici da država u prethodnom periodu nije pokazala interesovanje za oživljavanje privrede u Beranama.

– Berane raspolaže izuzetnim prirodnim i drugim resursima koji nijesu stavljeni u funkciju razvoja lokalne zajednice, o čemu svjedoči i Industrijska zona na Rudešu. Očigledno je da država nije imala odgovarajuću strategiju za oživljavanje posrnule privrede, što nas je i dovelo do ovakvog stanja. Takođe je izostala i veća motivacija i zainteresovanost privrednika iz Berana da svoj kapital ulažu u otvaranje proizvodnih pogona. Ali hoću da se nadam da će se u narednom periodu stvari mijenjati nabolje – kazao je Todorović.

Tajkuni prigrabili prirodna bogatstva

Iz Udruženja Vasojevića ističu da je kucnuo poslednji čas da se Berane vrati na mjesto razvijenog idustrijskog, privrednog, turističkog i kulturnog centra na sjeveru Crne Gore.

– Najtužnije je to što je narod i dalje prinuđen da sluša priču kako će u ovoj zemlji da se živi dobro, a da se sa druge strane ništa ne radi da se pokrene neki vid proizvodnje. Zvaničnici neće da shvate da je Berane mjesto odakle se konstantno odlazi i mjesto u koje se rijetko ko vraća. Neće da priznaju da naša sela ostaju potpuno pusta i da ljudi nemaju gdje da se zaposle zato što su tajkuni za sebe prigrabili prirodna bogatstva, a uvoznički lobi sahranio privredu. Dokle više tako... – istakli su iz Udruženja Vasojevića.

Bivši beranski radnici ističu da su se dosad naslušali različitih obećanja i da umjesto toga treba ponuditi konkretne inicijative koje će doprinijeti da se Industrijska zona na Rudešu pretvori u poligon sa profitabilnim proizvodnim pogonima.

– Država se preko neuspjelih privatizacija poigrala s narodom i beranskim radnicima od kojih su mnogi otišli na onaj svijet krajnje poniženi i uvrijeđeni. Tragično je što zbog ovih nedjela i očigledne pljačke državne imovine niko nije izveden pred lice pravde – kaže predstavnik biviših radnika Veselin Radičević, dodajući da danas u Beranama u privredi radi svega nekoliko stotina radnika.

Slično mišljenje iznio je i nekadašnji predsjednik štrajkačkog odbora radnika Mileta Šćekić, napominjući da je Berane svojevremeno bio treći grad u Crnoj Gori po ekonomskoj razvijenosti.

– Berane je nekad bilo pravi industrijski centar, a danas je jedna od najnerazvijenijih sredina u Crnoj Gori. Fabrike su uništene, a svi naši štrajkovi, koji su trajali godinama, nijesu doprinijeli da se dođe do valjanih rešenja. Zato danas Rudeš izgleda i tužno i ružno – zaključio je Šćekić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
13. april 2025 05:39