Mještani ovih rožajskih sela kažu da vodovod imaju ali vode nemaju, pa im nije ostalo ništa drugo već da se dogovore i zakažu datum kada će održati mirne proteste ispred zgrade Opštine Rožaja.
– Mi smo obični građani, koji muku mučimo sa državom i partijama iz vlasti, koje em što su nas razdvojile od naše rođene djece i unučadi, sad nas odvajaju od vode za piće, hrane i prilaznih puteva – naglašavaju mještani rožajskih sela.
Hajran Murić dodaje da se uskoro navršava deset godina kako je urađen projekat vodovoda Ćosovsko vrelo.
– Vodovod je završen i nas građane koštao je oko 1,3 miliona eura. Ali još nijedno domaćinstvo od 1.200 članova, koliko nas ima, po biračkom spisku nije dobilo ni kap vode iz ovog vladinog i opštinskog kapitalnog projekta koji je neko zloupotrijebio i, kako mi mještani sumnjamo, neko se debelo naplatio preko naših leđa – kaže Hajran Murić.
On ističe da su zahvaljujući raznim koncesionarima, koji vrše eksploataciuju šumskog bogastva sa ovog podučja, nestali i presušili i izvori koje su mještani koristili za vodosnabdijevanje.
– Koncesionari su teškim mašinama uništili izvore kojih je nekada bilo na nekoliko stotina na ovim prostorima, tako da smo mi ostali i bez izvorske vode. Kod izvora Ćosovsko vrelo, gdje su stručnjaci uradili na samom izvoru objekat koji povezuje cijevi sa glavnim vodovodom, došlo je do poniranja vode pa se u samom startu smanjio protok vode niz korito, a kroz cijevi nije protekla ni kap – kaže Murić.
U Donjoj Lovnici živi Amer Murić koji kaže da ih nedostatak vode muči godinama.
– Evo pet godina kako je sve završeno, ali voda nikako da poteče. Uložena su velika sredstva u vodovod i mi smo očekivali da ćemo dobiti vodu i u 21. vijeku živjeti kao sav normalan svijet, ali avaj. Vode nema, a mi se snalazimo kako znamo i umijemo – ističe Amer Murić, a njegov komšija Ruždo Murić dodaje da plaćaju vodu koja im se doprema cisternama, i da se tako dodatno finansijski iscrpljuju u ovim teškim vremenima.
– Nije ovo lako izdržati. Smatramo da je krajnje vrijeme da se završe sve te zavrzlame i mi dobijemo uredno vodosnabdijevanje – kaže Ruždo Murić.
Mještani ističu da izvođač radova nije ukopao cijevi i šahte po urađenom projektu, tako da su vodovodne cijevi na nekim mjestima ostale na površni zemlje.
– Pozivamo Vrhovno državno tužilaštvo da se uključi i ispita do tančina ovaj projekat koji je, po nama, propao i uništen zahvaljujući izvođaču radova i nadzornim službama koje su mu omogućile da uništi ovaj vodovod i sami izvor. Ćosovsko vrelo je većeg kapaciteta protoka vode na samom izvoru od naše Lovničke rijeke na ulazu u Ibar zajedno sa Sređanskim potokom – ističu mještani rožajskih sela i naglašavaju da su se mnogo puta dosad dopisima obraćali opštinskim službama i u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacija pitali o rekonstrukciji lokalnog puta Hurije – Donja Lovnica – Ćosovica, te Prostorno-urbanističkim planom i projekatom mosta kod džamije.
Ersid Bato Murić ističe da je nedostatak vode veliki problem i da svakodnevno moraju da idu traktorima ili autima do grada, uzimaju vodu i dopremaju u selo. Naglašava i da je put do sela Klanac u više nego katastrofalnom stanju.
– Istina, davno je postavljen asfalt ali je put gori od svakog makadamskog. Prije nekoliko dana smo se, nakon što se nijesu odazvali iz lokalne uprave na naše vapaje, samoorganizovali i sami popunili udarne rupe – kaže Bato Murić.