On stiče da će lokalna uprava u 2025. godini učiniti sve da stvori što povoljnije uslove za nove investicije i otvaranje proizvodnih kapaciteta u oblasti drvoprerade, prehrambene industrije i turizma. Da bi u tome uspjeli, Vraneš naglašava da su neophodni dobri odnosi sa Vladom Crne Gore, ali da će na korist biti i naklonjenost Pljevljima Vlade Srbije i Republike Srpske. Vraneš podsjeća da su Pljevljaci "kada se razbijala ona velika Jugoslavija, čvrsto stajali na poziciji da nam granice neće donijeti dobro".
– Proteklih godina svjedoci smo ogromnog iseljavanje našeg stanovništva i pad privredne proizvodnje. To znači da su Pljevljaci bili u pravu kada su se zalagali protiv granica i podjela. Sada, zajedno sa svojim saradnicima, činim sve što je u mojoj moći da "omekšam" granice prema susjednim državama kako bi pomogli razvoj Pljevalja. Jako nam je bitno da imamo dobre saobraćajne veze sa susjednom Fočom, Čajničem, Pribojem i Prijepoljem. Da gasovod koji će se graditi do Prijepolja bude izgrađen i do Pljevalja i da investitori koji otvaraju proizvodne pogone u Srbiji ulože novac i u Pljevlja. Za sve ove i druge projekte postoji dobro raspoloženje u Vladi Srbije. Na nama je da se izborimo i da ugalj zamijenimo gasom. Na taj način ćemo svima pokazati da ćemo povratiti staru slavu Pljevalja i da će grad pod Golubinjom opet biti jak industrijski centar, da ćemo imati zdravu životnu sredinu i život dostojan čovjeka - kaže Vraneš i ističe da je stanovnicima Pljevalja jako bitno da i Vlada Crne Gore vodi pozitivnu politiku prema svim susjednim državama.
On ističe da je neophodno razvijati održivu industrijsku proizvodnju, jer se polako i sigurno period proizvodnje uglja i električne energije iz uglja završava.
– Poslednjih mjeseci i godina slušamo priču da će Termoelektrana Pljevlja raditi još petnaest godina. Za sudbinu TE vezana je i sudbina Rudnika uglja. Opravdano se postavlja pitanje šta će biti sa Pljevljima 2041. godine ukoliko na vrijeme ne razvijemo druge privredne grane. Sigurno postoje oni koje ne zanima šta će se dešavati sa Pljevljima i Pljevljacima za petnaest godina, ali sadašnja aktuelna lokalna vlast radi i radiće da se unaprijed izbjegne privredni i svaki drugi kolaps. Kao čovjek čija je želja da kraj svog života dočekam u Pljevljima i da moja djeca nastave da žive ovdje izuzetno sam zainteresovan da se Pljevlja razvijaju i postanu jedna od najrazvijenijih sredina kako u Crnoj Gori tako i u regionu – naglasio je Vraneš.
On ističe da lokalna uprava ima dobru sardnju sa Vladom, ali da će se i grčevito boriti za očuvanje interesa Pljevalja.
– Projektovani budžet Opštine Pljevlja u iznosu od 34 miliona eura je pokazatelj dobre saradnje sa Vladom, ali je pokazatelj i poštenog i domaćinskog upravljanja lokalnom upravom. Da je to tako pokazaćemo i u narednom periodu kroz trošenje novca prvenstveno ulaganjem u lokalna preduzeća, gradsku i seosku infrastrukturu. Podizanjem kvaliteta infrastrukture jedan je od uslova da se zainteresuju i privuku novi investitori koji će uložiti novacu otvaranje proizvodnih kapaciteta - kaže Vraneš. i ocjenjuje da se vrijeme eksploatacije fosilnih goriva u Pljevljima privodi kraju.
– Svjedoci smo da je u ovoj godini iz energetskog sektora u Pljevljima otpušteno preko 200 ljudi. Većina otpuštenih radnika je iz Rudnika uglja. Stoga je naša obaveza da privučemo investitore koji će otvoriti nove proizvodne pogone u oblasti drvoprerade, mesoprerade, prerade mlijeka i uložiti novac u proširenje turističkih kapaciteta - naglašava Vraneš i dodaje da je prvi korak urađen donošenjem odluke da agrobudžet Opštine Pljevlja ne može biti manji od pet odsto sredstava tekućeg budžeta, te da je to najveći opštinski agrobudžet u Crnoj Gori.
– U godini koja je za nama kroz brojne subvencije i druge mjere poljoprivrednici i stočari dobili su od Opštine milion eura. Pružanjem direktne pomoći poljoprivrednicima i stočarima osigurana je sirovinska baza za proširenje kapaciteta u oblasti prerade mlijeka i mesa. Na teritoriji opštine Pljevlja tokom 2024. godine otkupljeno je rekordnih dva miliona litara mlijeka.Otvaranjem novih pogona ili proširenjem postojećih otvaraju se nova radna mjesta. Isto tako jačanjem prehrambene industrije dobijamo povoljnije cijene hrane, ali i stvaramo uslove za razvoj turističke privrede. Moramo iskoristiti turističke potencijale planina Ljubišnje i Kovač, rijeke Ćehotine i uz kvalitetne prehrambene proizvode stvoriti mogućnost za otvranje novih radnih mjesta u oblasti turizma – ističe Vraneš.
On najvljuje da već početkom godine kreću u realizaciju važnih projekata saobraćajne infrastrukture.
– Odlučili smo da izgradimo nove semafore i kružne tokove kako bismo povećali stepen bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju i poboljšali protok vozila kroz samo gradsko jezgro – kaže Vraneš.