Ovo je u intervjuu za "Dan" kazao Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku.
– Nije vrijeme za zavist, sujete, ljubomore, nadogornjavanja, vrijeme je za snažno koračanje ka Briselu – istakao je on.
• Aktuelna politička situacija: kako ocjenjujete trenutnu političku stabilnost u Crnoj Gori? Da li postoje konkretni koraci koje Vlada planira kako bi smanjila tenzije i unaprijedila dijalog među političkim akterima?
Crna Gora svjedoči najvećoj parlamenatarnoj većini, a najmanjoj parlamentarnoj opoziciji u novijoj političkoj istoriji Crne Gore. Rezultat toga je apsolutna stabilnost Vlade, produktivan i stabilan odnosa između Vlade i parlamenta, a što je rezultiralo sa izuzetno uspješnih 14 mjeseci u kojima smo postigli istorijske rezultate na evropskom, ekonomskom i antikriminalnom planu. Evropski popis stanovništva, dobijanje IBARA i zatvaranje tri poglavlja, povećanje plata i penzija uz nikad jaču borbu protiv kriminala i korupcije potvrđuju da Crna Gora snažno korača putevima stabilnosti, napretka i evropske budućnosti.
Vlada na čelu sa premijerom više puta je ispružila ruku ka opoziciji s ciljem da svi razumijemo da je velika evropska šansa koje se ukazala Crnoj Gori, a koja se mnogo većim državama ne ukaže decenijama, pa i vjekovima, iznad bilo kog partikulirnog interesa. Realna šansa da Crna Gora 2028. godine postane 28. članica jeste istorijska obaveza ove generacije. S tim u vezi, sjećate se da je Vlada usvojila i opoziciji ponudila potpisivanje "Barometra 26" s ciljem da stavimo po strani dnevno političke razmirice i tradicionalne crnogorske podjele, a da se okrenemo u naredne dvije godine zatvaranju preostalih pregovaračkih poglavlja. Međutim, umjesto potpisa na evropski akt kakav jeste "Barometar 26", dobili smo dimne bombe, lupanje u stolove i duvanje u pištaljke, odnosno destruktivno, antidemokratsko i državnički neodgovorno djelovanje opozicije kakvo nije zabilježeno, i koje je išlo čak do blokiranja usvajanja budžeta za narednu godinu. Obračunavati se sa sopstvenim građanima na takav način zaista nije zabilježeno. Zaključujem, za dijalog o evropskoj budućnosti uvijek smo tu i na njemu konstantno insistiramo, ali za dijalog o tome kako da u Ustavnom sudu obezbijede većinu koja će da usvaja ustavne žalbe i pušta na slobodu optužene za izvršene teških krivičnih djela, u nama nikada ne mogu imati sagovornika. Dobro je da su maske pale i da se vidjelo šta se zapravo krilo iza plavog domena i repertoara svojstvenog ulici i tribinama, a ne najvećem zakonodavnom domu u zemlji.
• Evropski put Crne Gore: šta su trenutno najveći izazovi Crne Gore na evropskom putu i kako Vlada planira ubrzati proces približavanja EU, posebno u oblastima vladavine prava i borbe protiv korupcije?
Vlada je pokazala u ovih 14 mjeseci da za nju nema nepremostivih prepreka na evropskom putu. Uspjeli smo u rekordno kratkom roku da ispunimo privremena mjerila u poglavljima 23 i 24, odnosno dobijemo čuveni IBAR, čemu se prethodne vlade nijesu mogle ni primaći. Nakon toga smo zatvorili poslije sedam godina stagnacije tri pregovaračka poglavlja, koliko su sve prethodne vlade zatvorile za 12 godina. Tako da 44. Vlada nastavlja još jačim tempom kako bi svakih nekoliko mjeseci imali novi evropski uspjeh i zatvranje nekoliko poglavlja. Važno bi bilo da svi činioci društva shvate da ulazak u EU predstavlja zajedničku pobjedu cijelog društva i nasljeđe budućim generacijama, te da u mjeri svojih mogućnosti daju doprinos da dođemo do cilja koji ujedinjuje Crnu Goru. Nije vrijeme za zavist, sujete, ljubomore, nadogornjavanja, vrijeme je za snažno koračanje ka Briselu.
Kada govorimo o vladavini prava i borbi protiv kriminala i korupcije, vi ste mogli vidjeti i u posljednjem izvještaju o EU o napretku Crne Gore koji je najbolji izvještaj od početka pregovaračkog procesa, da je ocijenjen dobar napredak u borbi protiv kriminala, borbi protiv korupcije, upravljanju migracijama i azilom.
• Bezbjednosni sektor i odbrana: kako ocjenjujete trenutno stanje bezbjednosnog sektora u Crnoj Gori? Postoje li konkretni planovi za modernizaciju vojske i unapređenje saradnje sa NATO savezom?
Kada govorimo o stanju bezbjednosnog sektoru, svakako su za komentar ili analizu važne dvije komponente, zatečeno stanje, odnosno nasljeđe i postignuti rezultati u prethodnoj godini dana.
Nema dileme ako sagledamo činjenice, kao i brojne tužilačke i sudske procese, da je bezbjjednosni sektor nažalost u dužem periodu sistemski i vrednosno urušavan do te mjere da nadležni organi brojne nekadašnje čelnike bezbjednosnog sektora terete za izvršenje teških krivičnih djela i direktne veze sa kriminalnom i korupcijom. Takođe, pored urušavanja sistema vrijednosti, filtraciju kriminala i izazove u pogledu integriteta, zatečeno stanje u bezbjednosnom sektoru prije godinu dana upućivalo je i na ogromne kadrosvke deficite, veliki broj nedostajućih službenika, zatim operativno-tehničkih deficita, odnosno nedostajućih adekvatnih sredstava i opreme za rad, kao i veoma izražene normativne deficite u dijelu veoma male ispunjenosti normativnih ostvarenja, odnosno usvajanja zakonskih i podzakonskih akata u dijelu obaveza na evropskom putu, kao i ispunjenosti privremenih mjerila u poglavlju 24, a koja su upravo bila razlog svojevrsne stagnacije našeg evropskog puta do dolaska 44. Vlade Crne Gore.
Međutim, i pored teškog nasljeđa, brojnih izazova, rezultati postignutih u protekloj godini dana, a koje kao što sam već istakao veoma pozitivnim ocjenjuju naši evropski partneri i njihovi zvanični izvještaji, pokazuju da imamo izuzetno pozitivne trendove u pomenutom sektoru.
Kada govorimo o sistemu odbrane i sjeveroatlanskom partnerstvu važno je istaći da Crna Gora ispunjava sve preuzete obaveze i predstavlja primjer pouzdanog i stabilnog partnera. Aktivno učešeće u misijama, izdvajanje 2% BDP-a za odbranu, od čega najmanje 30% za modernizaciju neki su od jasnih pokazatelja prethodno rečenog. Nabavka više od 30 lakooklopnih vozila, nove uniforme i balistička oprema, nove moderne bespilotne letjelice, novi patrolni čamci, postavljanje modernog sistema za nadzor mora, stvaranje pretpostavki za kupovinu dva patrolna broda što će predstavljati izuzetno jačanje naše mornarice, usvajanje Uredbe na predlog ministra odbrane kojom će se znatno povećati zarade u vojsci, neki su od najznačajnijih reformi za vrijeme mandata Dragana Krapovića s ciljem modernizacije i jačajnja sistema odbrane naše zemlje.