19. Marš mira, u znak sjećanja na ubijene u srebreničkom genocidu, počeo je jutros iz Nezuka kod Zvornika, javlja TVCG/portal RTCG.
Istom šumskom stazom, prema Potočarima, prošla je kolona hiljada muškaraca koji su se nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela Srebrenicu u julu 1995. godine, uputili ka teritoriji Armije Bosne i Hercegovine.
Procjenjuje se da ih je bilo između 12.000 i 15.000. Većina nije preživjela.
Stazama koje oživljavaju stare uspomene nije lako hodati.
“Nažalost preživio sam dio ovog puta. I nekad 92 sam prešao taj put. Imao sam sreće pa da nijesam bio tu u tom paklenom danu. “
Za preživjelima, koji su bili na čelu koline, 19. Marš mira prošli su pripadnici mlađih generacija.
“Drugi put idem. Dobro je.”
Čuvanje sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, za mnogeje postalo generacijsko zavještanje.
“Bio sam tinejdžer kada je počeo rat u Bosni. Od tada pratim svadešavanja. Godinama sam želio da učestvujem u ovom maršu, a posljednje dvije godine to sam i ostvario i to u društvu svog sina. Učesvovaćemo i narednih godina."
Stazu dugu 100 kilometara ovegodine prelazi skoro 4.000 učesnika, koji žele da daju doprinos očuvanju kulture sjećanja na genocid u Srebrenici.
“Na ovaj marš mira idem radi toga zato što sveslike imam u očima i da bih se prisjetio svog brata i prijatelja, ratnih drugova. Smatram da je to moja obaveza da to pratimo i da to čuvamo."
Krajnja destinacija marša su Potočari, gdje učesnici stižu u nedjelju 10. jula uveče. Dan kasnije, u Memorijalnom centru biće pokopani posmrtni ostaci još 30 žrtava srebreničkog genocida.
Od 8000 ubijenih muslimana, uglavnom muškaraca idječaka iz Srebrenice i okoline, još nijesu pronađeni posmrtni ostaci oko hiljadu. njih.