- Politika zemalja EU dovela je do daljeg pada potrošnje gasa, zatvaranja energetski intenzivnih industrija i prenošenja proizvodnih kapaciteta u druge regione. Evropska potrošnja gasa nastaviće da opada. Stopa pada zavisiće posebno od budućih odluka- navodi se u saopštenju.
Osim toga, ne očekuje se da će evropska proizvodnja gasa rasti na duži rok zbog iscrpljivanja sopstvene baze resursa, prenosi Capital.ba.
Što se tiče svjetske potražnje za gasom, prema prvim preliminarnim procjenama, potrošnja gasa je u periodu januar-oktobar povećana za 80 milijardi metara kubnih u odnosu na isti period prošle godine, a više od 70 odsto ovog povećanja obezbjedile su Rusija, Kina i Indija.
Potražnja za tradicionalnom energijom nastavlja da raste u pozadini geopolitičke nestabilnosti i povećane pažnje pitanjima energetske bezbjednosti.
Predviđa se da će zemlje centralne Azije – Kazahstan, Uzbekistan i Kirgizija, takođe, povećati potrošnju gasa ove godine. Dugoročno se očekuje da će Kina nastaviti da ima visoke stope rasta potrošnje gasa.
- Energetski sistemi zasnovani na prirodnom gasu i dugoročnim ugovornim odnosima, su dokazali svoju otpornost, što je posebno vrijedno u kontekstu promjenjivih globalnih tržišta. Prirodni gas će u budućnosti igrati fundamentalnu ulogu u globalnom energetskom sektoru- naveli su iz Gasproma.