U arhivi, koja se sastoji od 32 miliona stranica, objavljena su imena oko 425.000 ljudi, uglavnom Holanđana, protiv kojih je vođena istraga zbog saradnje sa njemačkim okupatorima tokom Drugog svjetskog rata, prenio je Rojters.
Zakon o ograničavanju javnog pristupa arhivi istekao je 1. januara.
Samo petina navedenih u arhivu se zaista i pojavila pred sudom, a većina slučajeva se ticala lakših prekršaja kao što su bili članstvo u nacističkoj, Nacional-socijalističkoj njemačkoj partiji.
Uredba Evropske unije o opštoj zaštiti podataka u ovom slučaju nije primijenjena, jer velika većina onih koji su navedeni u arhivi nije više živa.
U početku, skenirane datoteke iz arhive su bile podešene da budu dostupne na internetu od danas, tako da korisnici imaju pristup dosijeima osumnjičenih, koji sadrže i imena njihovih žrtava i svjedoka.
Međutim, nakon upozorenja holandske službe za zaštitu podataka, prošlog mjeseca je donijeta odluka da se odloži potpuna objava dosijea, i da se umjesto toga danas objavi samo spisak imena.
Nije određen datum za objavljivanje dosijea nacističkih saradnika, ali ljudi koji imaju interesa da ih istražuju, uključujući potomke, novinare i istoričare, mogu da podnesu zahtjev holandskom Nacionalnom arhivu u Hagu.