Češka nastavlja borbu sa teškim poplavama dok nivo rijeka raste tokom noći, a najkritičnije situacije odvijaju se u Moravsko-Šleskoj i sjevernoj regiji Olomuc. Grad Hanušovice je za deset minuta bio prekriven vodom, a evakuacija nije uspjela. Protipoplavna brana je zakazala, ovim riječima češki mediji izvještavaju o katastrofi koja je zadesila tu zemlju, kada je ciklon Boris donio ogromnu kišu, vjetar, i poplavne talase iz rijeka.
Centar Hanušovica je pod vodom. Rijeka Morava je veoma brzo stigla, a gradonačelnik je upravo zbog toga u prvom trenutku zabranio evakuaciju. Vatrogasci su stigli poslijepodne i počeli sa spašavanjem lokalnog stanovništva.
Ekstremno brzi porast nivoa vode je uzrokovan popuštanjem protivpoplavne brane koja nije izdržala pritisak.
- Sve je stiglo za deset minuta, nivo rijeke Morave se podigao za oko metar - rekao je gradonačelnik Marek Kostka.
U međuvremenu, policija traga za četiri nestale osobe. Tri osobe je odnijela rijeka u automobilu na području Jesenickog, a još jednog muškarca odnijela je struja dok je čistio nanose u regiji Uherske Hradište. Najviša uzbuna od poplava u subotu je proglašena i na 38 lokacija širom Češke, gdje je juče više od 60.000 domaćinstava ostalo bez struje.
Pukla brana u Poljskoj
Brana na jugozapadu Poljske popustila je pod naletom poplava, a nakon obilnih kiša, prenijeli su poljski mediji. Lokalne vlasti u opštini Bistrzica Klodzka u Donjoj Šleziji saopštile su da je probijena brana u mjestu Mjedzigorze uprkos naporima da se voda preusmjeri i spriječi poplavni talas. Regionalna uprava za vodoprivredu u Vroclavu opisala je situaciju kritičnom, zbog čega su evakuisana sela u nižim krajevima, prenosi Nova.rs. Brana podignuta početkom 20. vijeka u dolini Klodzko na granici Poljske sa Češkom visoka je 29 metara.
Ovaj rezervoar za kontrolu poplava može da primi gotovo milion metara kubnih vode, javlja "DPA".
Pet poginulih u Rumuniji
U Rumuniji je od posledica poplava stradalo pet ljudi, a uništneno je hiljade domova. Vlasti su uspostavile kampove za raseljene i pokrenule operacije spasavanja ljudi.
Kritično u Austriji
Ipak, situacija je sada kritična u Beču, gdje je počela evakuacija ugroženih stanovnika. Jedan vatrogasac je stradao u akciji u Tulnu, a helikopteri su uključeni u spasavanje građana.