U svojoj izjavi, Obama je istakao da plan obuhvata mjere koje osiguravaju bezbjednost Izraela, vraćanje talaca otetih 7. oktobra njihovim porodicama, povećanje pomoći Gazi i olakšanje patnji palestinskih civila.
Takođe, plan uključuje angažovanje Izraelaca, Palestinaca, arapskih zemalja i šire međunarodne zajednice u procesu obnove Gaze, javljaju agencije, prenose emdiji.
- Primirje samo po sebi neće ublažiti strašnu bol Izraelaca čiji su voljeni ubijeni ili oteti od strane Hamasa, niti Palestinaca čije su porodice razorene u ratu. Ono neće riješiti dugogodišnji sukob između Izraelaca i Palestinaca, niti odgovoriti na sporna pitanja oko rješenja dvije države ili nastavka aktivnosti naseljenika na Zapadnoj obali - rekao je Obama.
{article}762233{/article
Ali ono što može učiniti, dodaje bivši američki predsjednik, jeste zaustaviti trenutno krvoproliće, pomoći porodicama da se ponovo ujedine i omogućiti priliv humanitarne pomoći gladnim i očajnim ljudima.
- Može spasiti živote, ovdje i sada - i može postaviti temelje za ono što će biti dug i težak put ka budućnosti u kojoj je Izrael siguran i u miru sa svojim susjedima, a Palestinci konačno imaju sigurnost, slobodu i samoodređenje koje su tako dugo tražili - dodao je on.
Obama je dodao i da je javnost tokom proteklih osam mjeseci svjedočila žestokim javnim debatama u SAD-u, ali i širom svijeta o tome kako bi Sjedinjene Američke Države trebalo da reaguju na ovu situaciju.
- Bez obzira na to gdje se svako od nas nalazi u ovim širim debatama, trajno primirje je nešto što bi svi trebalo da podržimo - za dobrobit Izraelaca, Palestinaca i cijelog svijeta. Duboko me ohrabruju neprestani napori predsjednika Bajdena, državnog sekretara Tonija Blinkena i našeg diplomatskog tima da okončaju ovaj strašni rat - zaključio je Obama.