Јединствени звук оркестра "Мимика", који је основао у Лондону композитор и саксофониста Мак Муртић, ширио се градом са тврђаве над саставцима Рибнице и Мораче, одводећи публику на путовање кроз музичке приче компоноване на основу антрополошких и митолошких причa. Муртићеве оригиналне композициjе, под снажним утицаjем балканске народне традициjе, измамиле су аплаузе на овом двосатном музичком хепенингу. Умјетнички руководилац ансамбла чији чланови долазе из Загреба, Београда и Беча, каже да концерту увијек посебну ноту даје интеракција с публиком, која је у Подгорици била веома присутна.
– Иако радим са оркестрима, "Мимика" је мој рукопис, нешто мени најблискије, јер с овим ансамблом остварујем оно чему највише тежим, а то је прожимање жанрова – истиче Муртић.
Сваки албум који је "Мимика" снимила био је посвећен другој тематици, али евидентно је да Муртићеве композиције обојене музичком традицијом, како он каже "у смислу сценских прича".
– Како дубље улазим у то, примјећум да је све повезано, по цијелом Медитерану и Балкану. То је непресушна инспирација и извор истраживања – каже он.
Музичка фузија коју ствара допада се публици много широј од балканске.
– Чак и неки музичари из састава су из Беча, реално главног града Балкана. С успјехом смо наступали на многим сценама по свијету. Мислим да постоји нека искреност у етно музици, и нека есенција коју препознају сви људи. То ми осјећамо кад слушамо афричку музику – објашњава он.
Мак Муртић осим што компонује и за филм и позориште, сарађује са некима од најпознатијих хрватских и музичара из региона и Европе. Издваја се и друштвеном ангажованошћу, а појмове као што су социjална правда, солидарност и jединство изражава на оригиналан музички начин.
– Порив је у томе што смо ми овдје себи створили проблеме, које мислим да можемо ријешити. Мислим да су то уједно и свјетски проблем. Очигледно је јасна колизија међу људима, која је била толико очигледна током мигрантске кризе. Музиком говорим о томе. Музика је често мијењала свијет – поручује овај умјетник.
С.Ћ.