Јашаровић и Ковачевић / -ФОТО: Ж.Ј.
10/02/2022 u 14:05 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Од наше културе створили смо бару

Вријеме је да сви погледамо какви су нам учинци, гдје нам је културна дипломатија, гдје су нам циљеви. Ми немамо циљева. Ми немамо дјеловање друштва, без обзира којег политичког блока, и еманципацију тог друштва према споља, као ни програме за младе умјетнике од чега би требало почети - рекао је декан цетињског ФДУ Един Јашаровић

"Позориште и политика" била је широко постављена тема разговора доц. др Едина Јашаровића, декана цетињског Факултета драмских умјетности и новинара Вање Ковачевића, у оквиру пратећег програма Манифестације камерних драмских остварења – МАКАДО.

Постављајући одмах на почетку потребу да се разликује однос политике и позоришта, од политичког позоришта, саговорници су пошли од античке дефиниције човјека као зоон политикона, па тако и политике, као опште ствари, за општу добробит заједнице. Било да је ријеч, како је појаснио Јашаровић о културној баштини и традицији, или савременом културном дјеловању и изразу - креативним индустријама.

У позоришној продукцији, као уопште култури, посљедњих годину и по дана штошта не функционише, због недостатака у систему који су посљедица претходних деценија и наслањања на Закон о култури из 2011. године, када је министар био Бранислав Мићуновић.

Учесници трибине констатују да треба ићи у правцу меркантилности и тржишне мјерљивости културних дешавања, а да је главни репер за то посјећеност и публикa, као конзумент културних програма.

Мора се размишљати и о продукцијама које настају ван оквира јавних установа. Како је истакао Јашаровић, није само држава позвана да финансира позоришну - културну продукцију. Зато не чуди и што је поново, као мантра, било говора о неадекватној и чак, недефинисаној културној политици, као што је то било и претходних деценија. Такође, и недовољној искоришћености потенцијала културних центара за позоришне продукције у свим градовима Црне Горе. Јашаровић је навео Цетиње, као пријестони град, који чак нема културни центар.

Он сматра да смо у регресији, када су у питању неке позоришне куће, а да се сви заједно налазимо у некој врсти, како је дефинисао - "постреферендумске депресије", иако су учињени еманципаторски кораци у погледу искоришћености радне снаге у културном сектору.

– Не мора нужно култура бити национална дефиниција нити поноса, нити идентитета, него стриктно вриједности - рекао је, између осталог, Јашаровић.

Матрице ћутања и на факултетима

Занимљиво је и било акцентовање пасивности и неорганизованости самих умјетника и других актера у култури, што утиче и на њихову невидљивост. А, која, сагласили су се саговорници, на неки начин потиче и из страха културних радника. „Сви актери у култури се боје“, каже Јашаровић, иако су, додаје, њихова права елементарно угрожена. А, како су навели, страх и ћутање, присутни су и у академској заједници на факултетима, јер, каже Јашаровић, појединци су у страху за егзистенцију.

– Изборне радње су такве да те убаце у матрицу ћутања - каже Јашаровић, наводећи да недостатак дијалога доводи и до нагомилавања и нерјешавања проблема.

Не поштују се ни постојећи законски оквири, а Јашаровић сматра да су сви актери политичке сцене генерално незаинтересовани за културу. Битан сегмент који недостаје нашој култури је и компетитивност, па како каже: "Ми смо од наше културе створили бару, нема компетенција".

– Вријеме је да сви погледамо какви су нам учинци, гдје нам је културна дипломатија, гдје су нам циљеви. Ми немамо циљева. Ми немамо дјеловање друштва, без обзира којег политичког блока, и еманципацију тог друштва према споља, као ни програме за младе умјетнике од чега би требало почети - рекао је Јашаровић.

Ж.Ј.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
05. novembar 2024 14:52