Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković tom prilikom je istakao značaj Cetinja u istoriji Crne Gore, naglasivši da je ovaj grad kroz svoju bogatu prošlost bio utočište boraca, intelektualaca, umjetnika i patriota, koji su, udruženi u borbi za slobodu, ostavili neizbrisiv trag.
– Izložba koju danas otvaramo posvećena je upravo njima, kao simbol našeg kolektivnog sjećanja na heroje, na njihovu borbu i vrijednosti koje nas i danas inspirišu. Sloboda nije poklonjena, već izborena hrabrošću, žrtvom i nesebičnom ljubavlju prema domovini – rekao je Đurašković.
Direktorica Centra za kulturu Prijestonice Cetinje Jelena Milošević uputila je zahvalnost autoru tekstova, Jovanu Muhadinoviću, Narodnom muzeju na ustupljenim fotografijama heroja, kao i fotografu Goranu Roganoviću. Takođe, istakla je rad i posvećenost tima Centra za kulturu Cetinje koji je, svjestan značaja teme, vrijedno radio na realizaciji izložbe.
– Na ovaj značajan jubilej oživljavamo uspomene na naše hrabre sugrađane koji su se nesebično borili za najviše ideale ljudskog dostojanstva – slobodu i pravdu. Naš grad, i sam proglašen herojem, nosi poseban ponos i odgovornost da očuva sjećanje na one koji su u svoje živote utkali u našu slobodu – rekla direktorica Centra za kulturu.
Istoričar Jovan Muhadinović naglasio je da je ova izložba dolazi u pravo vijeme, ujedno i kao opomena vremenu u kojem su sve češći izlivi šovinizma i nacionalizma.
– Narodni heroji kojima odajemo poštovanje simbol su borbe upravo protiv ovog vida dekadentinih ideologija. Naša dužnost je da uputimo buduće naraštaje i pokažemo im napore i žrtve koje su sinovi i šćeri našeg naroda dali za bolje i pravednije društvo – poručio je Muhadinović.
Izložba „49 narodnih heroja grada Cetinja“ je vrijedan podsjetnik na borbu, hrabrost i žrtvu koje su građani Cetinja podnijeli u ime slobode, te poziva posjetioce da se prisjete heroja koji su utkali svoje živote u temelje slobodne Crne Gore.
Izložba će biti u postavci do 27. novembra i dostupna svim zainteresovanim posjetiocima.