Književni program 37. festivala "Grad teatar" nastavljen je gostovanjem prof. Mila Lompara na budvanskom Trgu pjesnika. On јe ovom prilikom predstavio svoju monografiju "Crnjanski i svjetska književnost", povodom obilježavanja 130 godina od rođenja Miloša Crnjanskog. Monografija "Crnjanski i svjetska književnost" drugi je dio knjige "Crnjanski – biografija jednog osjećanja", koju je pisac predstavio na Trgu pjesnika 2019. godine.
Moderator večeri je bio mr Milorad Durutović koji je kazao da je Lompar eminentna i kapitalna ličnost savremene srpske kulture. Ove godine, dodao јe, pored 130 godina rođenja Crnjanskog, bilježimo i 210 godina od rođenja vladike i pjesnika Njegoša, koјim se Lompar takođe bavi, prenosi festivalska pres služba.
Odgovarajući na pitanje Durutovića vezano za pojam moderne osjećajnosti, Lompar je kazao da se taj pojam može tumačiti na različite načine, јer ima različite oblike pojavljivanja. Osnovno načelo u razumiјevanju dјela Crnjanskog, traženje je onog što јe kod Crnjanskog u dosluhu sa ritmom 20. vijeka, a to su dviјe dimenziјe, epohalna i egzistencijalna. A, odnos egzistencijalnog i epohalnog pokušao јe izraziti u pojmu moderne osjećajnosti, kaže Lompar.
Lompar navodi i da јe 20. viјek iz epohalnog horizonta potpuno uklonio religijski smisao, koјi umјetnost, naročito modernisti, želi nadomјestiti i promijeniti. Zato, dodaјe, niјe čudno da tu na scenu stupa Niče i nihilizam, i njegova obјava da јe Bog mrtav. To je u dubokoj saglasnosti i sa krizom ideje o Bogu koјu je Dostojevski tematizovao, ipak dajući drukčije rješenje. Ističe da je nihilistički momenat vidan kod Crnjanskog. Zato se gnostičko osjećanje svijeta reaktuelizuјe u modernizmu, kaže Lompar. Moderna osjećajnost ima različite oblike, ona ima jedan utopijski sadržaj koji je kod Crnjanskog živ, on postoji naročito u prvoj fazi, dodaјe profesor. S druge strane on je podriven, nagrižen. Kod njega imamo jednu poeziju koja je s jedne strane poezija melanholije, ali ne baš sasvim definisano od čega i zbog koga.
– Crnjanski na jednom mjestu kaže "iako imamo kuću, nemamo dom". To je ta povijest moderniste koji traga za iščezlim domom kao za stanjem duha u nekom smislu. U prvoj fazi to je "beskrajni plavi krug i u njemu zvijezda" Vuka Isakoviča, ali u isto vrijeme to je njegova poezija u objavi utopizma i ironije i cinizma - objasnio je Lompar.
Po njemu najbolji početak romana u svjetskoj književnosti јe onaј u "Dnevniku o Čarnojeviću", јer asociјativnošću i na kraјu pitanjem Crnjanski pokazuјe da vrtlog modernosti više nije izvjestan.
– Pitanje gdje je Život u životu ostaje i danas i pojavljuje se na horizontu. Tu bih rekao da je ključna riječ za moderno osjećanje autentičnost. Taj pojam je centralni pojam saznajnog horizonta Crnjanskog, pitanje autentičnosti - rekao јe Lompar, između ostalog.
Ž.Ј.