Multisenzorna, prostorna audio-vizuelna instalacija Alekse Gvojića i Relje Ćupića, naslovljena "Karst", prikazana je u subotu veče publici u Podgorici, a mjesto "aplikacije" bio je Spomenik Partizanu borcu na Gorici. Svojim performansom događaj je dodatno upotpunila violinistkinja Beatriks Kuran, obučena u kostim koji je asocirao na žensku crnogorsku nošnju.
Ovaj program organizovali su Centar savremene umjetnosti Crne Gore u saradnji sa Sekretarijatom za kulturu i sport Podgorice, Crnogorskim elektroprenosnim sistemom uz podršku Crnogorske kinoteke, Filmskog centra Crne Gore i Studentskog radija "Krš". Zanimljivo je da je uoči samog izvođenja, blizu spomenika izbio požar, koji je malo pomjerio početak održavanja "Karsta". A, veče prije, izvođenje je odloženo zbog kiše. No, to nije umanjilo da publika zainteresovana za ovakav vid umjetničke prezentacije muzike, pojačane kreiranim svjetlosnim efektima, i upotpunjene performativnim nastupom čovjeka - ovaj put violinistkinje Kuran, uživa pola sata.
Muzika, bazirana na motivima crnogorske muzičke tradicije, a osavremenjena novim elektronskim zvukom i bitom, pružala je osnovu, bolje reći "obujmila" je priču "Karsta". Priču o slobodarskom duhu, specifično na crnogorskom kršu, koju potencira već i samo mjesto dešavanja - Spomenik Partizanu borcu na Gorici, kao i monumentalnost istog. Dodatni efekat pruža i konstantno "uticanje" na publiku svjetlosnim (senzornim) efektima, od prvog koraka ka spomeniku koji je osvijetljen snopovima svjetla iz drona, do svjetlosti kojom se uz muziku vješto manipuliše i drži tenzija publike.
Tako autori "Karsta" i postvaruju ideju koju su naznačili konceptom - prostorne i vremenske integracije prošlosti, sadašnjosti, a zašto ne, i budućnosti, "na pozornici", u jednoj tački. Onoj tački koja je ista precima i potomcima, koja svojim slobodarskim pulsiranjem ujedinjuje generacije.
Ž.J.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar