Сцена из представе / -ФОТО: УЦГ
15/07/2024 u 11:24 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vertikalni ples

Univerzitet Crne Gore (UCG) i Ambasada Italije, u saradnji sa italijanskim Institutom za kulturu u Beogradu, u okviru proslave jubileja UCG pod sloganom "FuturUM", organizuju vertikalnu plesnu predstavu "Love Bar - Danza Verticale". Predstava će se održati 16. jula od 21.15 časova ispred Rektorata Univerziteta

Koncept, koreografija i video predstave "Love Bar - Danza Verticale" uradila je Vanda Moretti, dramski pisac Marko Gnakolini obradio je Goldonijevu „Prodavnicu kafe”, muziku za saksofon i elektroniku uradio je Marko Kasteli, kostime je uradila Valentina Mancini, plesači su Joele Cosentino, Simona Forlani, Isabel Rossi, a spolnji glas je Michele Guidi.

Plesački ansambl "Il Posto– Danza Verticale” iz Venecije donosi spektakularan prikaz umjetnosti u pokretu gdje umjetnici izvode vertikalni ples hodajući nestvarno po zidovima zgrade. Plesači se spuštaju užadima sa krova, dok publika prati njihovo graciozno lelujanje u vazduhu, uz specijalne svjetlosne efekte.

Performans miješa ples, arhitekturu i zvukove, istražujući odnose i granice između izvedbe i instalacije. Tijela plešu poetski, viseći u vazduhu, lebdeći mnogo metara iznad zemlje, uspostavljajući novi odnos sa prostorom, zajedno sa i svjetlosnom scenografijom specifičnom za lokaciju. Sve to uz pratnju čuvenog saksofonista Marko Kasteli, koji svoj solo nastup kombinuje sa elektronskom muzikom.

Nova vertikalna kreacija koreografkinje Vande Moreti je adaptacija Marka Gnakolinija iz komedije “Prodavnica kafe” Karla Goldonija. Komedija iz 18. vijeka “transponovana” je u pravu fizičku partituru kroz vertikalnu plesnu koreografiju: riječi likova transformisane u plesne sekvence, zapleti između likova otkriveni u tjelesnom obliku, odnosi između društvenih klasa prikazani u fizičkim akcijama. Goldonijeva dramaturgija je u stanju da govori savremenosti, predstavljajući uvijek prisutnu dinamiku moći, društvenosti i trgovine. Pravi protagonisti komedije “Prodavnica kafe” u LoveBar-u su sami društveni konteksti, a njihova fizičkost predstavlja zajednički put između ova dva dijela. U stvari, prostori, miješajući se sa tijelima, pokreću onu silu kojom identitet mjesta postaje suštinski dio ličnosti, uz muzičke preformulacije između elektronike, džeza i roka.

Marko Kasteli je komponovao pjesme bogate odjecima i aluzijama, koje predstavljaju univerzalnost likova, slika likova i svijetova u kojima živimo.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
27. decembar 2024 05:53